Wąchock – 3 II 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Na wiadomość o spaleniu Suchedniowa wysłał tam Marian Langiewicz oddział Dąbrowskiego, który zajął dnia 3 lutego 1863 nad ranem ocalałe domy opuszczonego miasteczka przez rosyjskiego majora Bentkowskiego. Langiewicz zaś z resztą, złączywszy się z Dionizym Czachowskim, postanowił wstrzymać pochód połączonych już kolumn rosyjskich, wynoszących razem siedem kompanii z dwoma działami i dwa szwadrony dragonów oraz secinę kozaków. Dwie kompanie pozostały w Milicy dla osłony taboru.

Langiewicz obsadził głębokim wąwozem ciągnący się od Parszowa gościniec z prawej strony batalionem kosynierów Stanisław Moreau z lewej batalionem Czachowskiego, razem 600 ludźmi. Sam zaś zajął z pozostałymi 400 ludźmi wylot wąwozu pod samym Wąchockiem. Zrazu szczęście było po stronie powstańców, gdyż oddział Czachowskiego dzielnie wstrzymywał prącą ku Wąchockowi kolumnę, broniąc wąwozu. Wtedy rosyjski generał Mark, zasłaniając się od Czachowskiego łańcuchem tyralierów, całą siłą począł przeć na kosynierów Moreau.

Gdy kosynierzy, z winy swego dowódcy Moreau, zachwiali się i zaczęli ucieczkę Langiewicz, w obawie zupełnego rozbicia, rozpoczął odwrót w porządku ku Bodzentynowi. Rosjanie tymczasem wpadłszy do Wąchocka, zrabowali miasto, po czym wrócili ku Milicy. Rosyjski generał Marek, w drodze zdawszy część kolumny dowódcy Zwierowowi, prawdopodobnie dnia 6 lutego stanął w Radomiu. Między poległymi znajdowali się dowodzący kompaniami kosynierów oficer Kozicki oraz Karol Ziembiński, który głównie przyczynił się do zwycięstwa nad dragonami pod Bzinem. Moreau, który złą komendą spowodował zachwianie się kosynierów, oddany został pod sąd wojenny. Ranny został Jan Prędowski dowodzący jazdą.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 II 1863
Lokalizacja: Wąchock
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marian Langiewicz
  • Dionizy Czachowski
  • Stanisław Moreau

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kosynierów
  • Oddział powstańczy
  • Oddział powstańczy

 

Łącznie około 1000 powstańców 

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Mark
  • Zwierow

 

Zaangażowane siły:

  • Siedem kompanii piechoty (około 1400 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 1850 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

6 II 1863
Lubochnia

Opuściwszy Rawę, Antoni Jeziorański przybył około południa 6 lutego 1863 r. w Lubochni. Wszedłszy w zagrodzone mury folwarczne, urządził tutaj…

11 VI 1863
Bojany

Przeciw oddziałowi księdza Antoniego Narwojsza, zbierającemu się za wsią Komny (Kumpy ?), wyszedł podpułkownik Kumakow z dwoma kompaniami kaporskiego pułku…

14 V 1863
Szczawin Kościelny

Rosyjski pułkownik Hilferding idąc w sile pięciu kompani piechoty z dwoma armatami i 70 kozakami spotkał się pod Szczawinem Kościelnym…