Uścienice – 10 XI 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po potyczce pod Finkówką podpułkownik Szydłowski ze względu na słabości i z innych powodów opuścił obóz. Dowództwo zdał na majora Józefa Lenieckiego, który zatrzymał się na noc w Uścienicach koło Garwolina, gdzie w pół godziny, został zaatakowany przez dwie kompanie żmudzkiego pułku grenadierów i 25 kozaków pod dowództwem kapitana Szamina.

Leniecki zajmował dwór, poza którym w odległości 800 kroków znajdowała się góra na obie strony pochyła, rozciągająca się półokręgiem, wysokością dominująca nad dworem, końcami półokręgu wpierająca się w las. Korzystając z tego, po krótkim tyralierskim strzelaniu koło dworu, zajął Józef Leniecki ową górę rozstawiwszy jedną kompanię Szydłowskiego strzelców i jedną swoją kompanię na środku góry.

Inna kompania Lenieckiego zabezpieczała lewe, jedna kompania Szydłowskiego prawe skrzydło, resztę rozstawił w drugiej linii w rezerwie. Jeździe rozkazał uformować się na pochyłości góry, gdzie strzały nie dochodziły. Mając zabezpieczone skrzydła i tył, chciał użyć jazdy do obejścia lasem tyłu wojska rosyjskie a sam ze strzelcami i kosynierami uderzyć z przodu. Jednakże jazda samowolnie oddaliła się z pozycji, wobec czego musiał się ograniczyć na boju ogniowym do późnej nocy. Po czym ruszył w dalszą drogę, nie poniósłszy znacznych strat.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 XI 1863
Lokalizacja: Uścienice
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Lenincki
  • Szydłowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy
  • Oddziały piechoty
  • Oddział kosynierów
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szamin

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (25 żołnierzy)

 

Łącznie około 425 żołnierzy 

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

30 VII 1863
Markowo

Na wezwanie naczelnika cywilnego Juliusza Nadmillera oddziały Kazimierza Kobylińskiego, Kwapiszewskiego i Górskiego stawiły się we Wólce Markowskiej, gdzie otrzymały broń…

24 IX 1863
Drożejowice

Oddział jazdy Sokołowskiego („Iskry”), dowodzony przez Bogusza, starłszy się z kolumną Gawryłowa, straciwszy 50 ludzi, zmuszony został do ucieczki.

16 XII 1863
Janik

Idąc za Józefem Hauke - Bosakiem na Bodziechów, posunął Ksawery Czengiery równocześnie pułkownika Macniewa z trzema kolumnami, w łącznej sile…