Świerże – 25 III 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dłuższą przerwę w działaniach wojennych, od czasu opuszczenia Województwa Sandomierskiego przez Mariana Langiewicza, przerwało wystąpienie nowozorganizowanego w okolicy Chinowa oddziału Władysława Turkiettego, liczącego kilkuset ludzi. Przeciw temu oddziałowi wyruszyły trzy kolumny rosyjskie. Były to dwie kompanie piechoty z trzema armatami z Dęblina, dwie kompanie piechoty z Radomia, oraz kompania piechoty, szwadron huzarów i 150 kozaków ze Zwolenia.

Oddział powstańczy, zajmując silną pozycję, tak dzielnie przyjął pierwsze natarcie, że nieprzyjaciel, dawszy tylko dziewięć strzałów z dział, zaprzestać musiał dalszego ognia armatniego, gdyż stracił dwóch oficerów i większą część obsługi dział z powodu celnego ognia strzelców polskich. Nastąpił bój zacięty, który trwał przez trzy godziny, wskutek którego Rosjanie uciekli w nieładzie, to przerzedzani skutecznym ogniem strzelców, to nacierani przez nieustraszonych kosynierów, chłopów z pod Wilanowa i Piaseczna.

Rosjanie stracili w tej potyczce blisko 50 ludzi, których zdążywszy tylko zebrać na jednym miejscu, zostawili na pobojowisku. Rannych na ośmiu furgonach zawieźli do Kazimierza. Po stronie powstańców poległo sześciu ludzi, między nimi jeden z najdzielniejszych strzelców Babski - obywatel miasta Warszawy, który sam obu oficerów artylerii strzałami z koni pozsadzał. Rannych mieli powstańcy trzech z tych jeden zmarł.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 III 1863
Lokalizacja: Świerże
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Turkietty

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Pięć kompani piechoty (około 1000 żołnierzy)
  • Szwadron huzarów (około 150 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (150 żołnierzy)
  • Trzy armaty

 

Łącznie ponad 1300 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 V 1863
Buda

Gdy powrócił rekonesans wysłany ku Poszławantom, oddziały Pawła Suzina i Walerego Kamińskiego, w oczekiwaniu ataku nieprzyjaciela stanęły gotowe do boju,…

11 II 1863
Przysiedzie

Oddziałek powstańców zajął 9 lutego 1863 r. Uniejów, który opuścił po dwudniowym pobycie. Kilku powstańców oddzieliło się od reszty i…

10 VII 1863
Rokitnica

Przeciw Józefowi Skrzyńskiemu, który spod Bałkowa uszedł w stronę Strykowa z 50 jazdy, Rosjanie wysłali z Rogowa dwie kolumny. Jedna…