Sucha Wola – 7 II 1864 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Major Jagmin, dowodzący pozbieranymi przez siebie rozbitkami z wyprawy poryckiej, w połączeniu z kapitanem Karolym, mającym rozbitków różnych oddziałów jazdy, dnia 7 lutego 1864 stanął w Suchej Woli. Konie i ludzie strasznie pomęczeni spoczywali w oborach folwarku. Około godziny 10.00 przed południem nadjechali Rosjanie na saniach z dragonami i ułanami. Część powstańców, zabarykadowawszy się w zabudowaniach gospodarczych, odpierała Rosjan, którzy podpalali budynki.

Piechota powstańcza, widząc niepodobieństwo dalszej obrony, postanowiła przedrzeć się i zrobiła wycieczkę z bagnetem w ręku. Rosjanie nie dotrzymali placu i cofnęli się, a szczupły zastęp powstańczy, połączywszy się z resztą oddziału, ruszył w głąb lasu i częściowo przeszedł na terytorium austriackie. Według raportu rosyjskiego zginęło pięciu powstańców, w tym trzech w podpalonych przez Rosjan zabudowaniach gospodarczych, a ośmiu rannych dostało się do niewoli. Według zeznań mieszkańców, w oborach miało się spalić 40 powstańców.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 7 II 1864
Lokalizacja: Sucha Wola
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Jagmin
  • Karoly

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział dragonów
  • Oddział ułanów

 

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

12 V 1863
Kotra

Wysłana z Lidy, kolumna lejbgwardyi pod dowództwem rosyjskiego pułkownika Ałchazowa wykryła „w błotach grodzieńskiej puszczy" nowo organizujący się oddział powstańczy…

12 II 1863
Święty Krzyż

Przez Bodzentyn, gdzie zabrał ze sobą oddział Aleksandra Dawidowicza, ruszył Marian Langiewicz na południowy stok Łysogór i tam zajął dwie…

25 XII 1863
Łęczna

Major Michał Marecki we święta Bożego Narodzenia miał zabrać w mieście Łącznie do niewoli 33 dragonów z uzbrojeniem i końmi.