Strojnów – 4 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przez Łagów i Drugnię, ruszyli Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński do Strojnowa, skąd wysłano podjazd do Drugni. Wobec zbliżania się kolumny rosyjskiej pod dowództwem Taubego wyruszył oddział ze wsi i zajął pozycję między Strojnowem a Maleszowem. Jeden pluton rozsypany w tyraliery przeciw flankierom nieprzyjacielskim przez godzinę wstrzymywał pochód Rosjan, reszta zaś odpierała atak kozaków i dragonów.

Tym sposobem walka trwała półtorej godziny. Nareszcie, przekonawszy się, że cała siła rosyjska rusza na oddział, rozkazał dowódca odwrót w porządku. Nieatakowany już przez Rosjan i zwróciwszy się w stronę Pińczowa, stanął na noc w Lubczy. Podczas walki część jazdy, odcięta od reszty, zapędziła się przez Ujny w kierunku Słupi Nowej, lecz jeszcze wieczorem złączyła się z Chmieleńskim. Straty oddziału w tej potyczce wynosiły kilkunastu rannych i zabitych.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 XI 1863
Lokalizacja: Strojnów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Hauke Bosak
  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Taube

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków
  • Oddział dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

12 V 1863
Samowola

Z oddziałem niespełna stu ludzi, zorganizowanym w obwodzie żółkiewskim, wkroczył Leszek Wiśniowski dnia 11 maja 1863 r. na Wołyń w…

12 III 1863
Fidesty

Osaczany i ścigany przez Rosjan, Józef Jankowski zatrzymał się we Fidestach, gdzie dopadnięty przez dwie kompanie rosyjskie pod dowództwem majora…

10 IV 1863
Broszęcin

Pułkownik Teodor Cieszkowski, mając przy sobie tylko 28 konnych, którzy stanowili zawiązek nowego oddziału, napadnięty został przez  przeszło 500 Rosjan…