Sosnowica – 4 III 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Gdy drugi oddział podlaski pod dowództwem pułkownika Walentego Lewandowskiego, powiększony oddziałkami Karola Krysińskiego i księdza Stanisława Brzóski, kierując się drogą między Parczewem a Włodawą, znajdował się o dwa kilometry od Sosnowicy w pobliżu oddziału Marcina Borelowskiego, natenczas w nocy z 4/5 marca 1863 r. dwie kompanie piechoty z dwoma działami i 50 kozakami, pod dowództwem pułkownika Cwiecińskiego maszerując od Kurowa, stanęły w tejże Sosnowicy na nocleg.

Mała kolumna jazdy, dowodzona przez Zakrzewskiego oraz kosynierów i strzelców wysłana przeciw nieprzyjacielowi, nagle zaatakowała go na noclegu. Wojska rosyjskie cofnęły się do Kurowa a powstańcy wrócili do oddziału, który pomaszerował dalej, nie będąc niepokojonym przez nieprzyjaciela. Ksiądz Brzóska, ranny w potyczce tej, opuścił oddział w celu wyleczenia się.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 III 1863
Lokalizacja: Sosnowica
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walenty Lewandowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Cwieciński

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 450 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

19 II 1863
Krzywosądz

Wedle układu jaki generał Ludwik Mierosławski zawarł dnia 26 stycznia 1863 r. z delegatami Tymczasowego Rządu Narodowego, wszystkie oddziały powstańcze…

6 VIII 1863
Osuchów

Gnani od Raciborowa, Władysław Grabowski i Konstanty Sokołowski, dopędzeni przez Rosjan koło Osuchowa w dalszym ciągu ratowali się ucieczką w…

25 VI 1863
Berżniki

Idący za Konstantym Ramotowskim, Wiktor Hłasko w połączeniu z oddziałem po Pawle Suzinie, dowodzonym teraz przez Czempińskiego, do których przybył…