Sklanek – 4 V 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przeciw oddziałowi Aleksandra Lenkiewicza wysłano z Grodna ku Jeziorom rosyjskiego podporucznika Manteuffela w sile dwóch kompani piechoty i 30 kozaków. Rosjanie dopadli oddział powstańczy koło Sklanka. Powstańcy zajęli silną pozycję na górze „Świętych Błot", otoczonej dokoła prawie nieprzebytymi bagnami.

Rosjanie rozdzieliwszy się na dwie kolumny zaatakowali i rozbili zupełnie powstańców, mimo ich dobrej pozycji, z powodu braku broni w oddziale - na 136 ochotników było 25 strzelb. Część oddziału zginęła w błotach. Tegoż losu obawiając się dla swoich ludzi, Manteuffel wstrzymał pościg chwytając tylko dwóch powstańców do niewoli, powetowawszy sobie jednak tę małą liczbę jeńców aresztowaniem obywatela Walickiego, podejrzanego o współudział w powstaniu. Lenkiewicz, przy którym z pogromu na Świętych Błotach zostało tylko 25 ludzi, ruszył w Wołkowyskie.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 V 1863
Lokalizacja: Sklanek
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Aleksandra Lenkiewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (136 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Manteuffel

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (30 żołnierzy)

 

Łącznie około 430 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

29 VI 1863
Drążdżewo

Przez całą noc z 28/29 czerwca 1863 r. trwał silny ogień rosyjski. Gdy wreszcie Riediczkinowi poczęło braknąć naboi, rzucił żołnierzy…

14 III 1863
Grodno

Dnia 14 marca 1863 r. wieczorem Leon Kulczycki, były kapitan rosyjski, później zawiadowca stacji w Grodnie, na czele kilkudziesięciu młodzieży…

21 VII 1863
Kozłowa Ruda

Po opuszczeniu przez powstańców okolic Sapieżyszek począł tam zbierać samodzielnie organizujących się włościan Szpak, z którym połączył się Telesfor Nieszokoć…