Rybnica – 20 X 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pułkownik Dionizy Czachowski, w nocy z 19/20 października 1863 r., stojąc na czele nowo utworzonego oddziału, liczącego 500 piechoty i 150 jazdy, przeprowadził go do Królestwa Polskiego, zwyciężając opór stawiony przez straż graniczną austriacką. W Rybnicy czekali już w dogodnej pozycji Rosjanie, zawiadomieni przez oficera austriackiego Martynowicza o wkroczeniu oddziału. Wchodzące do wsi oddziały przyjęte zostały rzęsistym ogniem. Mimo niespodzianego ataku, oddziały szybko sformowane przez kapitanów Popowskiego i Augusta Rosnera ("Róża"), z bagnetem w ręku rzuciły się na Rosjan, a wyparłszy ich z dogodnej, dominującej pozycji, po półtoragodzinnej walce, zmusiły do bezładnej ucieczki.

Zwycięstwo to kosztujące Rosjan 40 zabitych (z których tylko 13 zostawili na placu, resztę zabierając ze sobą) i tyluż prawie rannych, wyłącznie prawie spowodowała piechota Rosnera. Kawaleria bowiem rotmistrza Jana Prędowskiego, zostająca pod dowództwem Czachowskiego, zaraz na początku walki odłączyła się celem zajęcia nieprzyjacielowi tyłów i doszła do Klimontowa, a w boju udziału nie brała. Nie mniej major Liwocz, któremu zdał Czachowski dowództwo, nie mógł brać udziału w bitwie, gdyż w czasie walki odciętym został z 30 ludźmi. W potyczce tej poległ dzielny kapitan ksiądz (?) Wojciech Wieniawa, prowadząc do boju kosynierów oraz porucznik jego Jezierski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 X 1863
Lokalizacja: Rybnica
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski
  • Jan Prędowski
  • August Rosner

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (500 powstańców)
  • Oddział piechoty (150 powstańców)

 

Łącznie około 650 powstańców  

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

1 IV 1863
Kozłowa Ruda

W okolicach Balwierzyszek począł Walery Kamiński gromadzić ponownie oddziałek po Władysławie Cybulskim. W drugiej połowie marca 1863 r. przybył do…

21 V 1863
Kadysz

Objąwszy po Aleksandrze Andruszkiewiczu dowództwo w Województwie Augustowskim uwijał się Józef Konstanty Ramotowski ("Wawer") między Augustowem a Sejnami, trzymając oddziały…

7 III 1863
Chojenko

W pochodzie z Rawskiego oddział Józefa Łakińskiego, przedzierając się przez Pniewie, Sleszyn i Szczawin, zaatakowany został niedaleko Gostynina pod wsią…