Rudniki – 15 X 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przeglądając w powiecie wieluńskim oddział jazdy, polecił naczelnik wojenny Województwa Kaliskiego, Franciszek Kopernicki, dowódcy tegoż oddziału, pułkownikowi Słupskiemu, połączyć się z mniejszym oddziałem podpułkownika Matuszewicza. Będąc w połączeniu, przybyły oba oddziały dnia 13 października 1863 r. do Działoszyna, gdzie wypoczęły.

Tymczasem Rosjanie, dowiedziawszy się o ruchach powstańców, wysłali z Wielunia dwie kompanie piechoty i 40 kozaków pod dowództwem kapitana sztabowego Werndorfa, który zaatakował powstańców dnia 15 października o godzinie 2.00 z rana w Rudnikach. Stupski, sądząc że ma tylko z drobnym oddziałem jazdy do czynienia, wystąpił ze wsi, lecz przywitany ogniem rotowym, rozpoczął odwrót, traktem między Wieluniem a kordonem w powiat kaliski, zasłaniając się dwoma plutonami flankierskimi. Utarczka ta kosztowała Słupskiego tylko dwa konie. Werndorf, nie ścigając powstańców daleko, rozłożył się obozem pod Rudnikami.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 X 1863
Lokalizacja: Rudniki
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Słupski
  • Matuszewicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Werndorf

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

10 III 1864
Łagów

Kilkunastu powstańców wpadło w nocy 8 marca 1864 r. do miasteczka i zniszczywszy herb rosyjskiego państwa, umknęło z powrotem w…

20 X 1863
Rybnica

Pułkownik Dionizy Czachowski, w nocy z 19/20 października 1863 r., stojąc na czele nowo utworzonego oddziału, liczącego 500 piechoty i…

30 V 1863
Grochowy

Wskutek rozkazu Kazimierza Mielęckiego, pułkownik Edmund Callier objął dowództwo nad połączonym oddziałem Włodka, Oborskiego i Stanisława Szumlańskiego. W miejsce rannych…