Rogaczówek – 21 I 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Celem ożywienia ruchu w Województwie Kaliskim udał się tam z rozkazu Józefa Hauke Bosaka, dowódca IV Oddziału Olkuskiego, major Andrzej Denisewicz z oddziałem piechoty (200 powstańców), a przeszedłszy Pilicę pod Małuszynem, zatrzymał się dnia 2 stycznia 1864 r. rano na odpoczynek we folwarku Rogaczew.

Około godziny 14.00 po południu, rosyjski major Serwatowski idący za nim z kompanią piechoty i kozakami od Włoszczowy, zaatakował nieprzygotowany i nieprzyzwyczajony do ognia oddział, składający się przeważnie z rekrutów. Zmieszani powstańcy, rozpoczęli w nieporządku odwrót, aż dopiero koło wsi Dąbrowa zdołał Denisewicz uporządkować oddział i stawić czoło nieprzyjacielowi.

Rosjanie z początku całą swoją siłą uderzyli na centrum oddziału, ale odparci, uszli w lewo do lasu ze znacznymi stratami, mając między innymi rannego porucznika Toczałowa. W walce, która trwała cztery godziny, ubyło z oddziału 25 ludzi, między nimi podporucznik Przemyski. W starciu tym szczególnie odznaczył się Fiedor Worobijów, mianowany na miejscu z podoficera na stopień feldfebla (sierżanta). Denisewicz wykonał odwrót ku Złotemu Potokowi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 I 1864
Lokalizacja: Rogaczówek
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Andrzej Denisewicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Serwatowski
  • Toczałow

 

Zaangażowane siły: 

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 200 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

20 I 1864
Rudka

Uchodząc spod Skromowskiej Woli, Józef Leniecki wyruszył w 40 koni w okolice Lubartowa. Tutaj pod Rudką dopadł go rosyjski major…

8 IV 1864
Ludynia

Rozbitki Anderliniego ("Morok") w liczbie 20 powstańców, dotarłszy do Ludyni, zostały zaatakowane przez kilkudziesięciu kozaków, wysłanych z Włoszczowy. Śmiała, szarżą…

25 VIII 1863
Grzybowa Góra

Ksawery Czengiery połączywszy się 24 sierpnia 1863 r. w Bzinie ze Szokalskim, wysłał znowu tegoż na Wąchockie Lipy, a sam…