Radków – 31 X 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z organizujących się w zaborze austriackim, w nocy z 29/30 października 1863, równocześnie trzy partie powstańcze miały wkroczyć na teren walki, mianowicie na Wołyń i w Województwo Lubelskie. Jedna z nich rzeczywiście też przeszła kordon i ruszyła pod Poryck, druga pod Brodami nie zeszła się, trzecia, dowodzona przez Antoniego Pallfyego („Alladara”), w dwóch partiach pod Liskami i Nowosiółkami wkroczyła w Województwo Lubelskie, aby się posunąć ku Mirczom celem połączenia się z Michałem Heydenreichem "Krukiem", stojącym niedaleko Kryłowa.

Już 30 października jedna z tych dwu partii po kilku strzałach danych do kozaków, rozsypała się i uciekła z powrotem za kordon. Na wiadomość o przejściu oddziału przez kordon, wyruszył z Łaszczowa, rosyjski major Kozłowski na czele trzech kompanii pułku aleksopolskiego, plutonu dragonów i 18 kozaków w kierunku Radkowa, gdzie 31 października o godz. 9.00 rano, złączywszy się z seciną kozaków, zaczepioną poprzedniego dnia przez rozpierzchły oddział, przywitany został w lesie pod Radkowem ogniem piechoty powstańczej, która jednak, nie wytrzymawszy ataku, uciekła w głąb lasów i za kordon bez komendy, a z nią Pallfy.

Z nielicznej konnicy ośmiu jeźdźców odkomenderowano na rekonesans, ale i z tych sześciu uciekło zaraz, a tylko dwóch - Wiktor i Aleksander Zdanowicze, odstrzeliwując się pewien czas podjazdowi kozackiemu, ostatecznie uciekli także do zaboru austriackiego, gdzie większą część niefortunnych powstańców Austriacy rozbroili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 31 X 1863
Lokalizacja: Radków
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Antoni Pallfy

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
  • Oddział piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kozłowski

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Pluton dragonów
  • Oddział kozaków (18 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 768 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

21 VI 1864
Ojców

Jeszcze pod koniec czerwca 1864 r. oddziałek 30 powstańców, uformowany przez Alfonsa (?) Sejfryda w zaborze austriackim, usiłował przedrzeć się…

21 II 1863
Nowa Wieś

Z niedobitkami z pogromu pod Krzywosądzem stanął Ludwik Mierosławski w Płowkach, gdzie 20 lutego 1863 r. przybył także Kazimierz Mielęcki…

16 VI 1863
Janin

Aleksander Lenkiewicz ze swoimi 56 ludźmi, wyszedłszy 16 czerwca 1863 r. z obozu we Wielkim Uhle, w czasie odpoczynku na…