Racibory – 5 VIII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Władysław Grabowski w sile 140 jazdy — w tym resztek rozbitego oddziału po Julianie Bajerze (50 osób), który został rozbity przez rosyjskiego kapitana Krasnowa  — oraz 70 piechoty połączył się z Konstantym Sokołowskim, który 14 lipca 1863 r. sformował oddziałek 75 konnej żandarmerii rawskiej. Na oddział ten napadł pod Raciborami, rosyjski podpułkownik Kulgaczew idący z kolumną generała majora Nikołaja Meller-Zakomelskiego, posuwającego się z Wągrodna do Warki. Grabowski, natarty silnie przez nieprzyjaciela, poniósł klęskę, która najwięcej dała się we znaki oddziałowi strzelców, z których kilkunastu poległo, a reszta poszła w rozsypkę. Z jazdą, uratowaną dzięki męstwu i poświęceniu Szklarskiego, uciekał Grabowski przed pościgiem podpułkownika Kulgaczewa ku Grodziskowi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 VIII 1863
Lokalizacja: Racibory
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Grabowski
  • Konstanty Sokołowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (140 powstańców)
  • Oddział piechoty (70 powstańców)
  • Oddział jazdy żandarmerii (75 powstańców)

 

Łącznie około 285 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kulgaczew

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

9 VIII 1863
Trębki

Wysłany dnia 9 sierpnia 1863 r., ze 130 kozakami starszyna Ełkin napotkał koło wsi Trębki konny oddział Emeryka Syrewicza, liczący…

22 VII 1863
Dobrzelin

Ze Złakowa Kościelnego ruszył Edmund Callier do Dobrzelina na spotkanie jazdy Emeryka Syrewicza. Zaraz po połączeniu się ze Syrewiczem nadeszła…

22 V 1863
Minkowce

W lasach między Onyszkowcami (?) i Pieńkami formował się oddział zasławski pod dowództwem Józefa Machczyńskiego, dymisjonowanego rotmistrza kawalerii rosyjskiej. Okrążając…