Przypki – 30 IX 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W kilka dni po powrocie w Warszawskie, otrzymawszy do swoich stu koni jeszcze 20 jazdy od Ludwika Żychlińskiego, ruszył Paweł Gąsowski ("Pawełek") z rozkazu Żychlińskiego do Grodziska po broń. Tymczasem Rosjanie, dowiedziawszy się o tym ruchu, wysłali z Warszawy Zankisowa z szwadronem dragonów, szwadronem kozaków dońskich i szwadronem czerkiesów, aby wracających z bronią zaatakować.

Równocześnie otrzymano wiadomość o dwóch innych oddziałach, maszerujących przeciw kawalerii powstańczej. Pozostało jedno tylko wyjście, aby wydobyć się z otoczenia: przeprawienie się przez Wisłę pod Górą. Forsownym marszem przybywszy do wsi Przypki, chciał Paweł Gąsowski urządzić krótki odpoczynek, lecz już nadbiegł Zankisow. Cofnięto się więc wzdłuż wsi między płotami i zabudowaniami gospodarskimi, lecz wyszedłszy na pole, napotkano na piechotę nieprzyjacielską. Nie mogąc mierzyć się z piechotą, rzucił się Paweł Gąsowski na kozaków, a przełamawszy ich szeregi, wydobył oddział na czyste pole i uciekał ku lasowi, mając 11 ludzi w zabitych i rannych.

Przy przejściu mostku, we wsi Pracach przyszło do ręcznego starcia na pałasze, w którem Rosjanie straciwszy wszelką nadzieję jakichkolwiek korzyści, odstąpili po ośmiogodzinnym boju, unosząc ze sobą 20 zabitych i kilkunastu rannych. W tym starciu odznaczył się szczególnie dowodzący oddziałem adiutant Żychlińskiego porucznik Paweł Gąsowski ("Pawełek"), rotmistrz Jan Glogier, były wojskowy pruski, który poległ oraz Kochanowski, uczeń Szkoły Głównej, znakomitego męstwa młodzieniec.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 30 IX 1863
Lokalizacja: Przypki
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Paweł Gąsowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 120 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Zaniksow

 

Zaangażowane siły: 

  • Szwadron kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Szwadron czerkiesów (około 150 żołnierzy)
  • Oddział piechoty

 

Łącznie ponad 450 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

9 VI 1863
Królowy Most

Oddział Edwarda Kiersnowskiego, liczący 400 (!) ludzi, stoczył krwawą utarczkę z Rosjanami przy Królowym Moście. Powstańcy kilka razy rzucali się…

9 VI 1863
Międzyrzecz

W Bialskim w okolicy Piszczącą, Grzymała począł organizować oddział z jazdy i piechoty. W nocy z 8/9 czerwca 1863 r.…

18 XI 1863
Puchaczew

Idąc z Uścienic spotkał się Józef Leniecki prowadzący swój oddział i Szydłowskiego dnia 17 listopada 1863 r. z majorem Michałem…