Przyłuki – 2 V 1863 – (woj. mińskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Województwie Mińskim wybuch powstania naznaczono na 1 maja 1863. W Przyłukach stawiło się w oznaczonym czasie to jest w nocy 30 kwietnia/1 maja 1863 r. zamiast zapowiedzianych 80 tylko 18 powstańców, wyprowadzonych z Mińska przez dzielnego setnika D. Szczupłę. Ten oddziałek, dowodzony przez Wołodźkę ("Piłeczka") - byłego wojskowego rosyjskiego, zniósłszy stację pocztową w Przyłukach i zabrawszy konie i wozy pocztowe, posunął się ku Wiazyniowi, gdzie przyłączyło się do niego 10 powstańców. Posuwając się ku Ruszczy, o ćwierć mili od Kojdanowa zabrał do niewoli kilku piechurów i posunął się do Stankowa, gdzie objął dowództwo nad oddziałem naczelnik wojenny powiatu Paweł Dybowski („Zaremba”). Stąd powstańcy udali się w puszczę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 V 1863
Lokalizacja: Przyłuki
Województwo: mińskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wołodźka
  • Szczupła

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (28 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

22 I 1863
Gołębie

Pod Gołębiami stoczył Robert Skowroński z Rosjanami małą utarczkę, z której wyszedł bez strat.

10 V 1863
Łuka

Śladem powstańców, którzy pod dowództwem byłego porucznika saperów Adama Łukasza Zielińskiego (Łukiana Woli) (i Chojeckiego?) gromadzili się koło Taraszczy między…

10 VI 1863
Korytnica

Pułkownik Marcin Borelowski ("Lelewel"), przybyły z Województwa Lubelskiego, otrzymawszy 9 czerwca 1863 r. wiadomość, że Rosjanie mają prowadzić znaczniejszy transport…