Przetycz Włościańska – 28 II 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po klęsce siemiatyckiej większa część oddziałów Władysława Cichorskiego „Zameczka” ruszyła w Województwo Płockie. Tutaj pozostawał przez dłuższy czas Cichorski z 700 ludźmi, uwijając się między Wyszkowem a Ostrowiem Mazowieckim. Ćwicząc nieustannie oddział, niepokoił wciąż nieprzyjaciela. 22 lutego 1863 r. zabrał pieniądze z magazynu solnego w Wyszkowie. W kilka dni później pieniądze magistrackie w tymże mieście, dwukrotnie napadł na pocztę i pieniądze skonfiskował.

Dnia 26 lutego obozował w lesie Wiśniewa. Wobec zbliżania się Rosjan, opuścił okolicę udając się w kierunku zachodnim. We Wiśniewie w domu leśnika Zewalda zostały tylko trzy osoby z oddziału. Awangarda rosyjska z 40 kozaków złożona, wpadłszy do Wiśniewa, poczęła przeszukiwać dom Edwarda Zewalda. Jeden z powstańców, porucznik Adolf Skarżyński, zabiwszy kozaka wystrzałem z rewolweru, po krótkiej obronie sam poległ. Dwaj inni powstańcy zdołali ocalić się ucieczką. Kozacy, mszcząc się na leśniku, zrabowali i spalili dom. Zewaldę zaś zamordowawszy a żonę jego śmiertelnie poraniwszy, Rosjanie ruszyli ku Przetycz, gdzie zatrzymali się tegoż dnia wieczorem wraz z kompanią piechoty majora Golicyna, do której należeli.

Tutaj jednak dopędził ich Cichorski i ze świtem dnia 28 lutego zaatakował gęstym ogniem z ukrycia z lasu. Rosjanie, broniący się za stodołami, po półgodzinnej walce, uciekli w nieładzie porzucając na miejscu kilka karabinów, nie zdążywszy zjeść jedzenia, które gotowali. Zabitych mieli ośmiu a kilkunastu rannych, podczas, gdy Cichorski miał tylko trzech rannych. Brak jazdy nie pozwolił oddziałowi ścigać uchodzącego ku Pułtuskowi nieprzyjaciela.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 II 1863
Lokalizacja: Przetycz
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Cichorski
  • Adolf Skarżyński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (700 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

10 II 1863
Studzianna

Dnia 10 lutego 1863 r. stanął Antoni Jeziorański obozem w Studziannie z oddziałem liczącym już 466 strzelców, 197 kawalerii i…

11 IV 1863
Misiuny

Bolesław Kołyszko, zebrawszy 150 ludzi swego oddziału, który zrejterował pod Leńczami, ruszył w okolice Czekiszek. Podobnie jak pod Wysokim Dworem,…

23 I 1864
Przedbórz

Z pod Kunowa posunął się Dąbrowski aż pod Przedbórz. Tutaj jednak napadnięty przez rosyjskiego porucznika Chudiakowa, wysłanego z Gorzkowic, stracił…