Przedbórz – 3 IX 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po dwutygodniowym pobycie spędzonym na ciągłej musztrze w Chlewskiej Woli, gdzie ukarał śmiercią herszta bandy rozbójników - rabujących pod firmą powstańców - burmistrza Dowbora, wyruszył Zygmunt Chmieleński w kierunku Przedborza, cofając się przed nadciągającym z Kielc nieprzyjacielem, który przy Rudce dopędził go dnia 3 września 1863 r.

Kawaleria rosyjska w pełnym galopie przypuściła szarżę celem odcięcia tylnej straży, lecz piechota powstańcza celnym ogniem przywitawszy Rosjan, kilkunastu zwaliła z koni i zmusiła do ucieczki. Niebawem nadciągnęły posiłki z kilku działami, a wtedy piechota Chmieleńskiego rozsypała się w tyraliery i rozpoczął się obustronny żywy ogień, podczas którego raniony został adiutant Wiśniewski.

Mając jednak  przeciw sobie przeważające siły nieprzyjacielskie i obawiając się wparowania w Pilicę, rozpoczął Chmieleński odwrót w porządku ku Przedborzowi, gdzie przeprawiającego się przez Pilicę jeszcze silnie Rosjanie ostrzeliwali ogniem działowym, lecz zaatako­wać go nie śmieli. Odpocząwszy kilka godzin w Przedborzu, ruszył Chmieleński ku puszczy świętokrzyskiej, a zatrzymawszy się w lasach skotnickich, otoczony zewsząd, idąc nocą w szyku bojowym, wymknął się szczęśliwie bez starcia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 IX 1863
Lokalizacja: Przedbórz
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy rosyjskiej
  • Oddział poechoty rosyjskiej
  • Oddział artylerii

Mapa bitew