Potok – 20 III 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pułkownik Leon Czechowski, przy którym znajdował się major Jan Żalplachta, dnia 15 marca 1863 r. wkroczył z zaboru austriackiego na Tarnogród w Województwo Lubelskie na czele oddziału w większej części dobrze uzbrojonych strzelców i kosynierów w liczbie około 800 ludzi i 50 jazdy, również dobrze uzbrojonej. W tymże czasie z zaboru austriackiego w różnych okolicach Województwa Lubelskiego wkroczyły jeszcze inne oddziały: jeden z kosynierów i części strzelców o sile około 350 ludzi, drugi z 250, trzeci z 160 ludzi, z tymi jednak Czechowski nie mógł się połączyć.

Dnia 19 marca obozował Leon Czachowski w Nakliku, gdy Rosjanie w sile siedmiu kompanii piechoty, szwadronu ułanów i 100 kozaków pokazali się we wsi Lipiny Dolne, o kilka kilometrów od Nakliku. Chcąc ich wyminąć, Czechowski w największym porządku opuściwszy stanowisko, przeszedł koło Lipin i stanął obozem w krzakach, koło bagien dotykających Potoku Dolnego.

Następnego dnia Rosjanie, zająwszy o godzinie 8.00 rano wzgórza przy Potoku, usiłowali zająć prawe skrzydło Czechowskiego. Natychmiast wysłani strzelcy, przyjęci przez Rosjan rzęsistym ogniem karabinowym, odpowiedzieli celnymi strzałami, a jazda nacierając na prawe skrzydło nieprzyjaciela, nie pozwoliła mu obejść pozycji wojsk powstańczych.

Po jednogodzinnej walce nieprzyjaciel cofnął się zupełnie, poniósłszy ciężkie straty, Czechowski zaś posunął się ku północy i przeszedł rzekę Tanew. Z tyralierów w tym boju nie poległ nikt, natomiast z kompanii karabinierów Matejki padło od razu czterech, gdy w zwartej kolumnie przechodzili przez otwartą polanę i wtedy ugodził także postrzał śmiertelny majora Władysława Englerta, oficera z 1831 roku oraz oficera Zarańskiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 III 1863
Lokalizacja: Potok
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Leon Czachowski
  • Jan Żalplachta

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty (800 powstańców)
  • Oddział kawalerii (50 powstańców)

 

Łącznie około 850 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Siedem kompanii piechoty (około 1400 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (100 żołnierzy)

 

Łącznie około 1650 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

1 VII 1864
Częstochowa

Jeszcze w ostatnich dniach czerwca 1864 r. przedarło się z zaboru austriackiego do Królestwa Polskiego 20 powstańców. Oddziałek ten, zaatakowany…

20 VI 1863
Komarów

Druga partia Zygmunta Jordana, przy której znajdował się on sam, nieco silniejsza niż Edwarda Dunajewskiego, bo licząca około 350 piechoty…

28 II 1864
Kurdwanów

W lutym 1864 r. kapitan Apolinary Młochowski - Naczelnik Wojskowy powiatów warszawskiego i sochaczewskiego, zorganizował oddziałki jazdy w Województwie Mazowieckim,…