Poprężnik – 23 VIII 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nie mogąc utrzymać się w okolicy Turka, rzucił się Bąkowski ze zmniejszonym o 20 koni oddziałem na południe i stanął w Strzałkowie. Tutaj zaatakowali go kozacy z huzarami w liczbie 250 koni, wsparci piechotą z Sieradza. Uchodząc przed Rosjanami, przy Poprężniku stawili powstańcy opór i ze stratą trzech ludzi uchodzili do Sochy, gdzie w ponownym starciu poległo czterech powstańców.

Party przeważającymi siłami nieprzyjaciela, ostatnią i to najgorętszą walkę stoczył oddziałek o dwie mile na południe pod Równą (4 kilometry na południowy - wschód od Błaszek). Tutaj jeszcze czterech poległo, resztę 64 sformowawszy doprowadził Bąkowski do Taczanowskiego nieścigany już przez nieprzyjaciela. Wśród ciał okrutnie porąbanych rozpoznano Artakserksesa Pągowskiego, byłego ucznia Szkoły Głównej i Trąmpczyńskiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 VIII 1863
Lokalizacja: Poprężnik
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bąkowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk powstańczych

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków
  • Oddział huzarów

 

Łącznie około 250 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

17 V 1863
Babsk

Kilka oddziałów Województwa Mazowieckiego, mianowicie Karola Włodka, Stanisława Szumlańskiego, Ludwika Oborskiego i Słupskiego połączyło się pod głównym dowództwem ostatniego. Razem…

7 II 1863
Bolimowskie Budy

Pod Bolimowskimi Budami został zaatakowany Władysław Strojnowski (dowodzący oddziałem 150 ludzi) przez rosyjski batalion strzelców, 600 żołnierzy gwardii i kozaków.…

3 IV 1864
Szempilno

Oddziałek powstańców liczący kilkudziesięciu ludzi wdarł się do Królestwa Polskiego, lecz dopadnięty przez rosyjskiego kapitana Aksentjewa na bagnach koło wsi…