Piotrowszczyzna – 10 V 1863 – (woj. mińskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1863 r. z czterech oddziałów, które miały się zebrać, stanęły w pewnym komplecie tylko dwa. Oddział Antoniego Trusowa, byłego studenta uniwersytetu rosyjskiego, zgromadził się koło Cholawszczyzny w pokaźnej liczbie 300 ludzi. Natomiast oddziałkiem, którym mieli dowodzić oficerowie z Mińska - Lucjan Romiszewski i Elczanitiow, zebrał się w tak małej liczbie, że ci, rozpuściwszy zebranych, wrócili do Mińska.

Pod Piotrowszczyzną starł się Trusow z kilku kompaniami nieprzyjacielskiemu. Z początku zwycięstwo było po stronie powstańców, lecz gdy padł jeden z dowodzących oficerów, oddział poszedł w rozsypkę. Trusow zdołał utrzymać kilkunastu ludzi i z tymi na Nowosiółki i Cielaki, leżące w puszczy ihumeriskiej, podążył do Stanisława Laskowskiego. Z trzech rannych, których pojmali Rosjanie, Samkowicz zmarł w drodze, Wierzbicki w trzy dni po przybyciu do Mińska, a tylko Pinkiewicz został przy życiu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 V 1863
Lokalizacja: Piotrowszczyzna
Województwo: mińskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Antoni Trusow

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Kilka kompanii piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

9 V 1863
Lubar

Jeden z trzech większych oddziałów, formujących się na Wołyniu, mianowicie generała Edmunda Różyckiego, zebrał się dnia 8 maja 1863 r.…

25 IX 1863
Skiebłowo

Podpułkownik estlandzkiego pułku Sztewen z dwoma i pół kompaniami piechoty i seciną kozaków wykrył oddział Augustowskiego pod Skiebłowem i zmusił…

16 X 1863
Dobra

Objąwszy po Słupskim dowództwo nad całym oddziałem, Matuszewicz do godziny 22.00 wieczorem pozostał w Sadokrzycach po czym ruszył dalej. Przez…