Pańki – 26 II 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Organizując z polecenia Apolinarego Kurowskiego przez kilkanaście dni oddział w Dąbrowie, wyruszył Teodor Cieszkowski z niespełna 200 ludźmi do Siewierza. Stamtąd skierował się do Kozichgłów i 26 lutego 1863 r. zatrzymał się w Pańkach. Tutaj zaatakował powstańców, rosyjski pułkownik Alenicz, przybyły w sile dwóch kompani piechoty z dwoma działami i 50 kozakami.

Po krótkiej walce za budynkami i przy moście obronie, którą prowadził dowódca strzelców Serwatowicz, cofnął się oddział do lasu, gdzie Cieszkowski, wracając na odgłos wystrzałów z wyprawy na straż graniczną, sformował oddział, który w tej strzelaninie nie poniósł żadnych strat i wymknął się z obławy Alenicza.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 26 II 1863
Lokalizacja: Pańki
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Teodor Cieszkowski
  • Serwatowicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (200 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Alenicz

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 450 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

7 VIII 1863
Bojary

Pułkownik Onufry Duchyński wymykając się nieprzyjacielowi, przez dłuższy czas zatrzymywał się w straży Horbacza w ostępie zwanym Paszkowskie Ostrówki. Dnia…

12 X 1863
Uniejów

Dwie rosyjskie kompanie piechoty i dwie seciny kozaków spotkały się z oddziałem jazdy brzesko-kujawskiej w Koziełach. Powstańcy cofnęli się aż…

1 IX 1863
Piłwele

Po szczęśliwej zasadzce pod Szyrwuciami, krążyli po Województwie Kowieńskim nierozłączeni Paulin Bohdanowicz („Nieczuj”) i ksiądz Dębski aż do jesieni 1863…