Opatówek – 25 II 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Otrzymawszy rozkaz od Bronisława Rudzkiego posunięcia się ku kordonowi po broń, oddział Aleksandra Lütticha i Józefa Oxińskiego ze Szkoły Wojskowej w Cuneo, źle uzbrojony i składający się z mniej więcej 360 ludzi posiadających różną broń, w marszu dnia 25 lutego 1863 r. wkroczył do Opatówka. Tam zabrawszy nieco sukna i nieznaczną kasę publiczną, na wychodnym spotkał się z 80 objeszczykami wysłanymi z Kalisza przez rosyjskiego generała Brunnera. Objeszczycy, wpadłszy w zasadzkę, straciwszy jednego zabitego i czterech rannych, ratowali się ucieczką. Oxiński zaś nie poniósłszy strat, ruszył ku Kuźnicy Grabowskiej, gdzie się zatrzymał na noc.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 II 1863
Lokalizacja: Opatówek
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Lüttich
  • Józef Oxiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (360 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział objeszczyków (80 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

25 VIII 1863
Kartimoksle

Druga rosyjska kolumna wysłana z Wilna dnia 22 sierpnia 1863 r. w sile dwóch kompanii preobrażeńskiego pułku gwardii i szwadronu…

22 I 1863
Ciołkowo

Jeden z rosyjskich oddziałów wysłanych przez Włodzimierza Semekę z Płocka, dowodzony przez pułkownika Konstantego Kozlaninowa, wychwytawszy kilkunastu uzbrojonych studentów pło­ckich…

2 XI 1863
Chełm

Dotarłszy do Chełma rozłożył się oddział Walerego Kozłowskiego na cmentarzu, gdy z przeciwnej strony ukazała się rosyjska jazda z kolumny…