Oborczyska – 18 VIII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 18 sierpnia 1863 r., o godz. 1.00 w nocy popsuwszy most na rzece, oddział powiatu prasnyskiego, dowodzony przez Wiktora Dobrosielskiego, wyszedł z Brodowych Łąk, przeszedł w bród Omulew i stanął w Oborzyskach. Wysłany powstańczy podjazd zetknął się z podjazdem nieprzyjacielskim. Widząc, że Rosjanie ścigają go po lewej stronie Omulwi, a nie po prawej jak przypuszczano, przeprawił się znowu i stanął we wsi Kierzek. Po godzinie 5.00 rano Rosjanie zaczęli się zbliżać od Brodowych Łąk, wobec czego cofnął się oddział przez Karaskie Błoto i spiesznym marszem przybył do Piaseczna w ostrołęckim powiecie. Tu nie zatrzymując się, pomaszerował w stronę Myszyńca, gdzie spodziewał spotkać się z oddziałem Antoniego Tyszki.

Z Piaseczna przybył oddział o godz. 14.00 do pewnej wsi, gdzie zmęczeni i głodni postanowili odpocząć, lecz wobec zbliżania się pościgu kozackiego udali się dalej ku Łomżyńskiemu i forsownym marszem o godz. 18.00 stanęli we wsi Grale, gdzie znowu w pół godziny po przybyciu nadeszła wiadomość, że Rosjanie są o trzy wiorsty. Ruszono więc w dalszy pochód i przez Czarną w Łomżyńskiem dostali się powstańcy do Plewki, gdzie znużony marszem i dwudniowym prawie brakiem pożywienia, oddział postanowił przenocować. Jednakże od Nowogrodu zbliżały się dwie kompanie Rosjan , którzy o godzinie 22.00 wieczorem, już tylko o pięć wiorst były oddalone. Wobec tego o północy wsiadłszy na furmanki, ruszono dalej i 19 sierpnia o godzinie 6.00 rano był już Dobrosielski w Surowem o cztery mile od nieprzyjaciela.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 VIII 1863
Lokalizacja: Oborzyska
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wiktor Dobrosielski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

14 XI 1863
Stulno

Oddziałek jazdy powstańczej (60 ludzi) przerzucił się przez Bug pod Młynem (?) a ukarawszy przez powieszenie strażnika karczmy na drodze…

3 III 1863
Otwock

Cofnąwszy się spod Glinianki ku Wiśle, w lesie między Karczewem a Otwockiem stawił Ziemiomysł Kuczyk ponownie opór przeważającym siłom rosyjskim…

18 IV 1863
Kampinos

W Puszczy Kampinoskiej rozpoczęły się na nowo gromadzić rozbitki oddziału Walerego Remiszewskiego i powiększać świeżymi ochotnikami. Wysłane przeciw nim z…