Myszyniec – 9 III 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wróciwszy z wycieczki do Dąbrowy, dowiedzieli się Zygmunt Padlewski i Władysław Cichorski o zbliżaniu się rosyjskiego dowódcy Mikołaja Wałujewa, który z czterema kompaniami, 300 kozakami i dwoma armatami postępował za nimi. Opuścili więc Myszyniec i zajęli pozycję o kilometr pod miastem, gdzie zaatakował ich Wałujew. Podczas walki ogniowej Padlewski otrzymał wiadomość o zbliżaniu się nowej rosyjskiej kolumny z Ostrołęki, wobec czego wysłał jedyną swą rezerwę z podpułkownikiem Karolem Fryczem na drogę do Ostrołęki.

Tym samym w ten sposób osłabiony liczebnie, począł cofać się pod ogniem dział Rosjan, którzy zauważywszy wysłanie rezerw, z całą siłą natarli na pozostałą część oddziału powstańczemu ku Surowemu, atakując przez kozaków na przestrzeni trzech kilometrów. Zająwszy wreszcie dogodną pozycję, porwał Padlewski kosynierów i pochwyciwszy ich sztandar, poprowadził do ataku. Kosynierzy żwawo rzucili się naprzód, dobiegli na 20 kroków do nieprzyjaciela, lecz ostatecznie byli zmuszeni cofnąć się, a z nimi cały oddział ruszył ku Chorzelom, nie ścigany przez Wałujewa. Straty w tej walce, która trwała około sześciu godzin, wynosiły 10 zabitych, wśród których znajdował się dzielny dowódca II batalionu kosynierów, Władysław Wilkoszewski, tudzież 20 rannych. Odznaczyli się między innymi Edward Rolski, adiutant Padlewskiego i Adam Motylewski - okręgowy organizacji narodowej, mianowany za waleczność podoficerem.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 III 1863
Lokalizacja: Myszyniec
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Padlewski
  • Władysław Cichorski
  • Władysław Wilkoszewski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Mikołaj Wałujew

 

Zaangażowane siły: 

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (300 żołnierzy)
  • Dwie armaty

 

Łącznie ponad 1100 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

29 VI 1863
Parczew

Oddziały Karola Krysińskiego i Józefa Etnera, wzmocnione 230 rozbitkami spod Róży, przyprowadzonymi przez Ludwika Bardeta i księdza Stanisława Brzózkę, podsunęły…

19 VI 1863
Dubów

Karol Krysiński, mający 180 piechoty pod dowództwem byłego oficera rosyjskiego Miłkowskiego, tyluż kosynierów dowodzonych przez Józefa Etnera i 50 jazdy…

16 I 1864
Kołaki

Wysłanego z Chorzel do komory w Pepłowku z korespondencją pieniężną, rosyjskiego porucznika Sołowiewa z eskortą 15 objeszczyków, zaatakował w Miecznikowie-Kołakach…