Mołozów – 25 X 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Ruszywszy w głąb Hrubieszowskiego spotkał się major Czyżewicz z oddziałkiem żandarmerii Adolfa Ottona „Junoszy”, liczącym 30 koni. Pod Mołozowem otrzymano wiadomość o zbliżaniu się dragonów z Hrubieszowa z kolumny rosyjskiego dowódcy Szachowskoja. Natychmiast Adolf Otton wysłał silny patrol pod dowództwem majora Rokitnickiego, swego szefa sztabu na spotkanie Rosjan. Rokitnicki, spotkawszy się z dziesięciokrotnym liczniejszym nieprzyjacielem, rozpoczął walkę nierówną, ale reszta oddziału pospieszyła na pomoc.

Czyżewicz z prawego, Junosza z lewego boku zachodząc nieprzyjaciela. Od Rosjan, bijących ze wszech stron na Rokitnickiego, oddzielała - nadbiegłą odsiecz - szeroka fosa, na którą nie bacząc, rzucono się Rokitnickiemu na pomoc. Oswobodzono oddziałek od dragonów, ale w tej chwili od lasu ukazały się dwie seciny kozaków. Junosza, widząc zbyt przemagające siły nieprzyjaciela, nakazał odwrót i pod ogniem dwóch szwadronów dragonów i 200 kozaków poczęto się cofać.

Rosjanie nie ścigali już oddziałku, lecz z daleka posyłali za nim kule. W potyczce tej stracili powstańcy trzech zabitych: sierżanta Więckowskiego, podoficera Kulikowskiego i jednego niewiadomego nazwiska, tudzież czterech rannych. U Rosjan 22 konie biegały bez jeźdźców. Pod Mołozowem odznaczyli się między innymi porucznik Jan Mięta i podporucznik Żelazowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 X 1863
Lokalizacja: Mołozów
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Czyżewicz
  • Adolf Otton Junosza
  • Rokitnicki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział żandarmerii (30 powstańców)
  • Oddziały powstańczy

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szachowskoj

 

Zaangażowane siły:

  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (200 żołnierzy)

 

Łącznie około 500 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

29 X 1863
Sokowo

Aleksander Trentowski na czele oddziałku kawalerii uderzył na kilkudziesięcioosobowy oddział piechoty rosyjskiej, która straciwszy kilku ludzi ocaliła się ucieczką przez…

12 XI 1863
Annopol

Wysłany 9 listopada 1863 r. z Janowa, rosyjski podpułkownik Krzywobłocki z czterema i pół kompaniami, z dwoma działami, seciną kozaków…

23 VIII 1863
Ciechanowiec

W nocy z 22/23 sierpnia 1863 r. oddział powstańców wszedł do Ciechanowca, zabrał broń i cofnął się przed zbliżającymi się…