Mołozów – 25 X 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Ruszywszy w głąb Hrubieszowskiego spotkał się major Czyżewicz z oddziałkiem żandarmerii Adolfa Ottona „Junoszy”, liczącym 30 koni. Pod Mołozowem otrzymano wiadomość o zbliżaniu się dragonów z Hrubieszowa z kolumny rosyjskiego dowódcy Szachowskoja. Natychmiast Adolf Otton wysłał silny patrol pod dowództwem majora Rokitnickiego, swego szefa sztabu na spotkanie Rosjan. Rokitnicki, spotkawszy się z dziesięciokrotnym liczniejszym nieprzyjacielem, rozpoczął walkę nierówną, ale reszta oddziału pospieszyła na pomoc.

Czyżewicz z prawego, Junosza z lewego boku zachodząc nieprzyjaciela. Od Rosjan, bijących ze wszech stron na Rokitnickiego, oddzielała - nadbiegłą odsiecz - szeroka fosa, na którą nie bacząc, rzucono się Rokitnickiemu na pomoc. Oswobodzono oddziałek od dragonów, ale w tej chwili od lasu ukazały się dwie seciny kozaków. Junosza, widząc zbyt przemagające siły nieprzyjaciela, nakazał odwrót i pod ogniem dwóch szwadronów dragonów i 200 kozaków poczęto się cofać.

Rosjanie nie ścigali już oddziałku, lecz z daleka posyłali za nim kule. W potyczce tej stracili powstańcy trzech zabitych: sierżanta Więckowskiego, podoficera Kulikowskiego i jednego niewiadomego nazwiska, tudzież czterech rannych. U Rosjan 22 konie biegały bez jeźdźców. Pod Mołozowem odznaczyli się między innymi porucznik Jan Mięta i podporucznik Żelazowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 X 1863
Lokalizacja: Mołozów
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Czyżewicz
  • Adolf Otton Junosza
  • Rokitnicki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział żandarmerii (30 powstańców)
  • Oddziały powstańczy

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szachowskoj

 

Zaangażowane siły:

  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (200 żołnierzy)

 

Łącznie około 500 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 II 1864
Uchanie

Oddziałek Rokitnickiego, który 18 stycznia 1864 r. w 20 koni wkroczył do Królestwa Polskiego, uwijając się po Hrubieszowskiem, został zaatakowany…

25 IV 1863
Krasław

Na skutek rozkazów Wydziału Litwy naznaczył komisarz Województwa Witebskiego Józef (?) Poncet wybuch powstania we Witebskim na dzień 30 kwietnia…

16 III 1863
Giebułtów

Opuściwszy Sosnówkę pod Miechowem urządził Marian Langiewicz zasadzkę na Rosjan, którzy jednakże nie przyjmując walki, cofnęli się. Podczas obozowania w…