Młochów – 1 XI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po całonocnym marszu stanął Paweł Gąsowski ("Pawełek") z 220 kawalerzystami, nad ranem dnia 1 listopada 1863 r. w Młochowie, gdzie natknął się na pikietę kozacką pod dowództwem kapitana Krasnowa. Po oddaniu ognia pikieta uciekła, chroniąc się do dworu, będącego niedaleko lasku. Natychmiast rotmistrz Konstanty Sokołowski ruszył z dwoma plutonami pod las, aby kozakom odciąć odwrót, a Paweł Gąsowski  z resztą oddziału uderzył na dwór. Śmiały atak tak przeraził Rosjan, że w bezładnym popłochu secina kozaków rzuciła się do ucieczki, uchodząc w stronę lasu, gdzie ginęła z rąk żołnierzy Sokołowskiego.

Krasnow sam w kilkanaście koni zdołał ujść ku Górze. Około 20 kozaków, pogubiwszy czapki i lance, uchodziło do Warszawy, głosząc o tysiącznym oddziale Pawła Gąsowskiego. W tej potyczce zginęło 23 kozaków, siedmiu wzięto do niewoli, a ponadto koło Ojrzanowa znaleziono jeszcze w krzakach 11 rannych Rosjan. Pościg za nieprzyjacielem trwał prawie półtorej godziny. Po stronie polskiej nie było zabitych, lecz zaledwie 11 rannych, między nimi podporucznicy Makarowicz i Franciszek Bylicki. W tym samym dniu, ponownie połączone wszystkie oddziały Ludwika Żychlińskiego ruszyły ku Pilicy.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 XI 1863
Lokalizacja: Młochów
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Paweł Gąsowski
  • Konstanty Sokołowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy (220 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Krasnow

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

9 V 1863
Kisłówka

Zorganizowany w powiecie Wasilkowskim w okolicy Rokitna i Zytnych Gór oddziałek powstańczy udał się na południe w powiat taraszczański, lecz…

22 I 1864
Prusiecko

W okolicy Brzeźnicy obozował oddziałek 22 pieszych powstańców, który pod dowództwem Koniecznego (Millera?) tropił bandy rabusiów, rabujące pod pozorem egzekucji…

2 I 1864
Przedbórz

Patrol kozacki z kolumny piotrkowskiej rosyjskiego kapitana Oposzyńskiego starł się z konnym oddziałkiem powstańczym niedaleko Przedborza. Polaków miało polec 12,…