Misiuny – 11 IV 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Bolesław Kołyszko, zebrawszy 150 ludzi swego oddziału, który zrejterował pod Leńczami, ruszył w okolice Czekiszek. Podobnie jak pod Wysokim Dworem, rozdzielił oddział. Żarski z częścią oddziału robił krąg forsownym marszem uwodząc Rosjan, Kołyszko zaś rozłożył się w lasach Kajsarowskich (to jest należących do pani Kajsarowej).

Rosjanie w sile dwóch i pół kompanii pod dowództwem pułkownika Bożerjanowa uderzyli na garstkę 70 ludzi, których w danej chwili miał pod swoją komendą Kołyszko. Oskrzydlani powstańcy rozpoczęli się cofać i dotarli szczęśliwie w głąb puszczy, straciwszy jednego tylko: Tadeusza Niemczynowskiego, z Konstantynowskiego Zakładu Wojskowego Podchorążych. W trakcie strzelaniny nadszedł Żarski i urządził zasadzkę, lecz Rosjanie ominąwszy go, ruszyli do Rosień. Kołyszko przemykając się zręcznie, dotarł do obozu Zygmunta Sierakowskiego, przy którym pozostał już do końca.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 IV 1863
Lokalizacja: Misiuny
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Bolesław Kołyszko

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (70 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Bożerjanow

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie i pół kompani piechoty (około 500 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

23 VI 1863
Mosty

Rosyjski pułkownik Kramer z dwoma kompaniami I. pułku finlandzkiego gwardii miał rozbić o cztery wiorsty od Mostów oddziałek 100 powstańców,…

8 IV 1864
Bebełno

Anderlini, objąwszy dowództwo szwadronu Zygmunta Napoleon Rzewuskiego spotkał się pod Bebełnem ze szwadronem dragonów i kilkudziesięciu kozakami pod dowództwem kapitana…

3 VII 1863
Słowików

Kompania piechoty rosyjskiej, eskortująca kapitana, który przenosił się z Koła do Kłodawy, otrzymawszy po drodze wiadomość, że 20 powstańców znajduje…