Milanówek – 7 VIII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Uchodząc z pod Osuchowa, Władysław Grabowski i Konstanty Sokołowski zatrzymali się na wypoczynek w Milanówku, gdyż konie już dalej iść nie mogły. Strzelcy zostawieni nieopodal jazdy, przez niespodziewany napad Rosjan w sile szwadronu ułanów, szwadronu dragonów, i dwóch secin kozaków pod dowództwem podpułkownika Kulgaczewa, zostali odcięci, a Grabowski zaczął uchodzić przez Płochocin do Zaborowskiej Olszyny. Przy silnym natarciu ze strony Grabowskiego, byliby się niezawodnie Rosjanie cofnęli, bo gdy zostawionych w Zaborowie 15 ułanów dało ognia do ścigających, Rosjanie powstrzymali się w zapędzie i dopiero podzieliwszy się na trzy oddziały, wpadli do pustego już Zaborowa.

Grabowski tymczasem umykał dalej przed pościgiem garstki kozaków, którzy część oddziału wpakowali w błota kampinoskie pod Nowe Budy. Niedobitków zebrał Ludwik Brzozowski, który jeszcze dłuższy czas kręcił się po okolicy. Grabowski natomiast, rozpuściwszy od dział, udał się za granicę, za co oddany był pod sąd. Część rozbitków doprowadził jednak Paweł Gąsowski ("Pawełek") do Ludwika Żychlińskiego. W czasie pościgu poległ między innymi 18-letni młodzieniec Antoni Korewa, który uciekając odstrzeliwał się ciągle, aż otoczony przez Rosjan, został skłuty i zarąbany otrzymawszy kilkanaście ran.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 7 VIII 1863
Lokalizacja: Milanówek
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Grabowski
  • Konstanty Sokołowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców
  • Oddział jazdy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kulgaczew

 

Zaangażowane siły:

  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Dwie seciny kozaków (około 300 żołnierzy)

 

Łącznie około 600 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

18 VII 1863
Polichno

Objąwszy dowództwo nad oddziałem zorganizowanym przez Wagnera, pułkownik Tomasz Wierzbicki urządził dnia 18 lipca 1863 r. o godzinie 5.00 rano…

21 IV 1863
Czermno

W okolicy Przedborza formował major Zawadzki, przy którym znajdowali się byli junkrowie wojska rosyjskiego - Gromejko i Rudowski, nowy oddział…

23 I 1863
Płock

Wyznaczony przez Zygmunta Padlewskiego do napadu na Płock, Kazimierz Błaszczyński (ps. Konrad Tomaszewski oraz Bończa), nie wiedząc o starciu pod…