Mienia – 4 XI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po starciu pod Księżopolem, Rosjanie starali się otoczyć oddziały Kazimierza Kobylińskiego. Jednakże powstańcy, przemknąwszy się przez kolej, ruszyli w Stanisławowskie, a potem w Województwo Lubelskie. W Uścimowie przyłączył się do Kobylińskiego, Kazimierz Narbutt wraz z kilkanaścioro końmi. W marszu otrzymawszy od pułkownika Zielińskiego rozkaz przyjścia mu w pomoc pod Mińsk, ruszyli ku Mieni, łącząc się po drodze z konnicą Michała Heydenreich „Kruka”.

Przybywszy na miejsce, zastali już walkę i Żandarmerię Narodową ustępującą przed Rosjanami. Były to cztery seciny kozaków rotmistrza pod dowództwem Stahla von Holsteina. Te siły wraz z całym szwadronem huzarów oraz kompanią piechoty wysłał przeciwko powstańcom, naczelnik wojenny oddziału mińskiego pułkownik Sokołowski. Jazda powstańcza zaatakowała o trzy wiorsty od Mieni kozaków i huzarów. Jednakże ci zdążyli uformować się do ataku i zmusili wreszcie powstańców do ucieczki.

Wśród ciągłych ataków uchodzili powstańcy na przestrzeni pięciu mil w Łukowskie. W pierwszej części boju, to jest na pierwszych dwóch milach stary Kobyliński spadł z konia. Jego syn  z sześcioma towarzyszami pospieszył mu na pomoc, podając mu swego. Bohaterski dowódca pomocy nie przyjął, a otoczony przez 50 kozaków poległ zarąbany.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 XI 1863
Lokalizacja: Mienia
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Kazimierz Narbutt
  • Kazimierz Kobyliński

 

Zaangażowane siły:

  • Żandarmeria Narodowa
  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Stahl von Holstein

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery seciny kozaków (około 600 żołnierzy)
  • Szwadron huzarów (około 150 żołnierzy)
  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

 

Łącznie około 950 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

11 II 1863
Przysiedzie

Oddziałek powstańców zajął 9 lutego 1863 r. Uniejów, który opuścił po dwudniowym pobycie. Kilku powstańców oddzieliło się od reszty i…

12 V 1863
Sztemple

Z rana o godz. 7.30, Bolesław Dłuski, wydawszy rozkaz wymarszu, otrzymał wiadomość o ukazaniu się awangardy nieprzyjaciela, który w ciągu…

27 III 1863
Radoszowice

Z Łaz cofnął się Tedor Cieszkowski przez Porębę Mrzygłodzką i po kilkugodzinnych marszach i kontrmarszach, alarmując we Wieluniu rosyjską załogę…