Międzyrzecz – 6 V 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział powstańców spod Konstantynowa, zrobiwszy osiem mil drogi, zamierzał uderzyć na rosyjską kompanię piechoty i 25 kozaków w Międzyrzeczu dnia 5 maja 1863 r. Rozdzieliwszy się na dwie kolumny, połowa ruszyła szosą pod dowództwem Karola Krysińskiego, druga zaś boczną drogą. O godzinie 1.00 w nocy obie kolumny miały się zejść w Międzyrzeczu przy szpitalu, który Rosjanie zajęli na koszary. Kolumna Krysińskiego przybyła na miejsce o 00.30 w nocy i podała sygnały dla dowiedzenia się, czy druga kolumna już nadciągnęła.

Zbudzeni sygnałami Rosjanie porozstawiali czaty, których przedtem nie było i poczęli strzelać z rowów. Spędzeni stamtąd, rozpoczęli ogień z okien szpitala. Powstańcy odpowiedzieli ogniem i pod dowództwem odważnego Elżanowskiego poszli do szturmu. Pięciu dostało się do samych drzwi, lecz zostali odparci przez Rosjan. Wtedy nadszedł oddział Aleksandra Czarneckiego, a kosynierzy z jego oddziału podpalili chlewiki. Obawiając się jednak znacznych strat w ludziach, zaprzestano dalszego szturmu do lazaretu i ostrzeliwano tylko Rosjan w oknach do godz. 4.00 rano. Po trzygodzinnym strzelaniu powstańcy odstąpili od Międzyrzecza, zabrawszy kilka sztucerów i zabiwszy ośmiu Rosjan, a zraniwszy pięciu. Po stronie polskiej poległo osiemu osób, w tej liczbie podporucznicy Kamiński i Podczaszkiewicz.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 V 1863
Lokalizacja: Międzyrzecz
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Karol Krysiński
  • Elżanowski
  • Aleksander Czarnecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (25 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 225 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

14 I 1864
Sucholipie

Aby nie być narażonym na drugie spotkanie z Rosjanami, Kossowski bez odpoczynku ruszył ku Sucholipiu oddalonemu o trzy mile od…

24 I 1863
Płońsk

W nocy z 23/24 stycznia 1863 r., Henryk Grotus (Grothus) naprawiając swój błąd, to jest niewzięcia udziału w napadzie na…

10 II 1864
Drupia

Nazajutrz po starciu koło Mord oddział 25 kozaków pod dowództwem Jeremina, napadł na oddziałek 40 powstańców w Drupii. Według raportu…