Małkinia – 17 V 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Były kleryk Florenty (?) Stasiukiewicz, który w końcu marca 1863 r. rozpoczął organizować w powiecie bielskim oddział z Kobryńczuków, Brzeszczan, a głównie Podlasiaków, dążąc w połowie maja na czele 350 powstańców do połączenia się z Ignacym Mystkowskim, po kilkudniowych forsownych marszach z powiatu bialskiego przybył w Ostrołęckie i stanął obozem między Małkinią a Czyżewem. Tutaj, otrzymawszy wkrótce wiadomość, że dwie rosyjskie kompanie mają przejeżdżać pociągiem nadzwyczajnym, postanowił zaatakować nieprzyjaciela i rozstawił strzelców po obu stronach toru.

Maszynista na wystawiony przez dróżnika, trzymanego przez podoficera Laskowskiego, znak bezpieczeństwa zatrzymał pociąg. Przyjęto Rosjan celnym ogniem, od którego zginęło kilkudziesięciu żołnierzy bądź zabitych, bądź rannych. Po stronie polskiej poległ tylko nieodżałowany podoficer Topczewski, a dwóch było rannych. W zasadzce tej odznaczyli się adiutanci Kazimierz Narbutt i Staniszewski oraz oficerowie Michał i Stanisław Bogusławscy.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 17 V 1863
Lokalizacja: Małkinia
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Florenty (?) Stasiukiewicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (350 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

27 IV 1863
Wąchock

Jedna z kolumn, sformowanych przez generała Aleksandra Uszakowa a prowadzona przez majora Klewcowa, rozproszyła w lasach ostrowskich (!) oddział Faustyna…

9 II 1863
Sandomierz

Część powstańczego oddziału rozbitego w Słupczy, połączyła się ze stojącym w Sandomierzu oddziałem Jana Nepomucena Rayskiego. Gdy jednak Rosjanie szykowali…

30 IX 1863
Średnica

Oddział polski dał ognia do Rosjan, którzy konwojowali pociąg na kolei petersburskiej za stacją Średnicą w zamiarze odbicia jeńców.