Lublin – 27 VI 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Major Józef Rucki, objąwszy dowództwo nad oddziałkami uformowanymi przez Brzozę, Skawińskiego, Gembskiego i Michała Witkowskiego przez kilka tygodni, nie ruszając się z okolicy, powiększał oddział, który w połowie czerwca 1863 r., powiększony jeszcze częścią rozbitków spod Sobolewa przyprowadzonych przez Zygmunta Koskowskiego, doszedł do liczby 600 ludzi. Dopiero 1 czerwca 1863 r. Rucki rozpoczął poruszanie się po województwie i tegoż dnia wszedł z muzyką Koskowskiego na czele do Chełma. Następnie ponownie przez dłuższy czas przerzucał się z miejsca na miejsce, oddając Wasiutyńskietnu dowództwo nad oddziałkiem Koskowskiego, któremu jego ludzie zarzucali ucieczkę pod Sobolewem. Na wiadomość o zamierzonej wyprawie Wysockiego, ruszył Rucki nad Bug, aby zajęciem Rosjan na tyłach ułatwić Wysockiemu wkroczenie na Wołyń.

W czasie zbliżania się nad Bug wysłał tak dla rozerwania sił rosyjskich i odwrócenia od siebie uwagi, jak dla wypróbowania energii owej kawalerii — dwa rekonesanse, jeden pod dowództwem rotmistrza Niedźwiedźkiego w 20 koni, a drugi w 12 koni pod komendą porucznika Ottona, niedawno przybyłego z zaboru austriackiego do oddziału. Porucznik Otto z powodów usprawiedliwionych nie mógł alarmować Krasnegostawu, za to zajął się przywracaniem porządku ze strony włościan w Hrubieszowskim. Natomiast Niedźwiedzki zaalarmował Lublin w czasie, gdy właśnie obok miasta przesuwał się Rylski w sile 18 członków żandarmerii, ranił kilkunastu żołnierzy i napędziwszy załodze strachu, tak, że przez trzy dni stała pod bronią, odwrócił baczność jej od głównej siły Ruckiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 VI 1863
Lokalizacja: Lublin
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Rucki
  • Niedźwiedźki
  • Otton

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały jazdy (36 powstańców) 
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Załoga rosyjska

Mapa bitew

Zobacz także

4 II 1863
Opoczno

Oddział Józefa Łakińskiego zajął 4 lutego 1863 r. Opoczno, lecz niebawem wyparła go stamtąd rosyjska kolumna pod dowództwem Dońca-Chmielińskiego. Łakiński…

4 III 1863
Pieskowa Skała

Dnia 2 marca 1863 r. stanął Marian Langiewicz obozem w Pieskowej Skale, aby dać odpoczynek znużonemu kilkudniowymi marszami żołnierzowi. Tutaj…

23 VIII 1863
Ciechanowiec

W nocy z 22/23 sierpnia 1863 r. oddział powstańców wszedł do Ciechanowca, zabrał broń i cofnął się przed zbliżającymi się…