Łódź – 18 VI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Łęczyckim major Robert Skowroński, sformowawszy oddział kawalerii, połączył się ze Emerykiem Syrewiczem i Józefem Skrzyńskim. Przeszedłszy Zgierz podsunął się pod Łódź, której załogę liczącą 500 piechoty i konnicy postanowił zaalarmować, co mu się też udało. Podczas gdy reszta oddziału pozostała przed miastem, Skowroński, na czele tylko 12 jeźdźców, przy sprzyjającej napadowi ciemności, wpadł o godzinie 21.00 wieczorem różnymi uliczkami, zastrzelił załogę placówki a trzech innych Rosjan ranił i dotarł do rynku.

Gdy tu zaczęto strzelać do Rosjan będących przed ratuszem na odwachu, zebrała się zaalarmowana tym załoga i rozpoczęła także ogień do powstańców, ale ci na dzielnych koniach, rozbijając spotykane po drodze patrole rosyjskie, żadnej nie poniósłszy straty umknęli do oddziału, który skierował się na Aleksandrów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 VI 1863
Lokalizacja: Łódź
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Robert Skowroński
  • Emeryk Syrewicz
  • Józef Skrzyński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (12 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 500 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

6 V 1863
Wodzisław

Dnia 6 maja 1863 r. uderzył pułkownik Bogdan Bończa na czele silnego oddziału jazdy na załogę Wodzisławia. Powstańcy przypuściwszy atak…

18 IX 1863
Wincenta

Celem ukarania rosyjskiej straży pogranicznej powiatu biebrzańskiego, nieustannie napastującej ludność okoliczną, major Władysław Brandt, który z polecenia Rządu Narodowego zorganizował…

17 V 1863
Stawiszyn

Uchodząc przed wojskami generała Nikołaja Mellera-Zakomelskiego, Jan Jaworski ("Drewnowski"), pozostawiając 10 ułanów ochotników ich losowi pod Ulnowem zostawił za sobą…