Książ – 6 VII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wyleczywszy się za granicą z ran, otrzymanych pod Ciołkowem, udał się Aleksander Rogaliński z rozkazu Rządu Narodowego w Województwo Krakowskie celem organizowania oddziału w lasach sencygniowskich. Otrzymawszy pluton dragonów, wprowadzonych do Królestwa Polskiego przez Zygmunta Chmieleńskiego, w kilkunastu dniach sformował Rogaliński oddział z 200 przeszło piechoty i 50 jazdy. Nad tym oddziałem objął dowództwo (20 czerwca 1863 r. w Secyminie) major Zaborowski. Dnia 6 lipca jazda Zaborowskiego napadła w Książu na drobny oddział kozacki, transportujący chorych z Miechowa do Kielc. Kozacy rozbici, ratowali się ucieczką, Zaborowski zaś ruszył dalej wobec zbliżania się pomocy Miechowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VII 1863
Lokalizacja: Książ
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Rogaliński
  • Zaborowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty (200 powstańców)
  • Oddział jazdy (50 powstańców)

 

Łącznie około 250 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

5 IV 1864
Krupy

Party przez przeważające siły nieprzyjacielskie, uchodził Lewandowski ze swoją zmniejszoną pod Cisownikiem do 40 ludzi garstką ku Wieprzowi. Tutaj koło…

19 IV 1863
Naliboki

W okolicy miasta Stołowicz w Nowogródzkim zorganizował się oddziałek 46 powstańców, który na podwodach podążył w Oszmiańskie, aby się złączyć…

3 II 1863
Wąchock

Na wiadomość o spaleniu Suchedniowa wysłał tam Marian Langiewicz oddział Dąbrowskiego, który zajął dnia 3 lutego 1863 nad ranem ocalałe…