Królowy Most – 11 II 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Roman Rogiński po wyjściu z Siemiatycz połączywszy się z Walentym Lewandowskim, ruszył ku Puszczy Białowieskiej przez Dołbiznę, którą to wieś tegoż samego wieczora po opuszczeniu jej przez powstańców zaatakowali Rosjanie artylerią pod pozorem, że znajdują się w niej powstańcy, przy czym zrabowali majątek i zastrzelili właściciela Śnieżkę (dnia 9 lutego 1863 r.).Gdy oddział powstańczy dochodził do puszczy, odłączył się od niego Lewandowski ze swymi ludźmi, natomiast Rogiński ze 150 ludźmi, w tym z garstką, której udało się uciec spod Siemiatycz - Litwinów pod dowództwem Bronisława Rylskiego i Sągina, posuwał się dalej ku rzece Leśnej.

Przy przeprawie przez rzekę pod strażą "Królowy Most" garstkę tę dognał rosyjski dowódca Nostitz w sile dwóch kompanii piechoty z dwoma działami i kozakami. Uchodząc spiesznie, powstańcy musieli przeprawiać się przez groblę pod rzęsistym ogniem dwóch kompanii. Cofając się i strzelając dotarł wreszcie Rogiński do skraju lasu i zanurzył się w puszczy z uszczuplonym oddziałem. Kilkunastu poległo przy przeprawie przez groblę, część zaś wraz z adiutantem Rogińskiego - Florentym (?) Stasiukiewiczem, uszła w stronę Królestwa Polskiego. Kilkunastu zginęło od wybuchu prochu w strażnicy, w której pewna ilość powstańców stawiała opór, niemniej kilku wpadło w ręce nieprzyjaciela.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 II 1863
Lokalizacja: Królowy Most
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Roman Rogiński
  • Bronisław Rylski
  • Sągin

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (150 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Nostitz

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Dwa działa
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

24 VII 1863
Walewice

Wymykając się z sieci, coraz to nowych kolumn rosyjskich, Edmund Callier i Emeryk Syrewicza z dotarli znowu pod Sobotę, niszcząc…

24 XI 1863
Strojnów

Rzepecki, któremu Zygmunt Chmieleński, udając się w Góry Świętokrzyskie, zdał dowództwo nad pozostawionym oddziałkiem jazdy, po dwóch tygodniach, gnany ciągle…

9 X 1863
Kroże

W pobliżu Kroż zatrzymała się garstka powstańców — pięciu — w stodole o trzy wiorsty od miasta. Na wiadomość o…