Kozłowa Ruda – 21 VII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po opuszczeniu przez powstańców okolic Sapieżyszek począł tam zbierać samodzielnie organizujących się włościan Szpak, z którym połączył się Telesfor Nieszokoć (Antoni Budrys), który przybywszy z Krakowskiego, walczył pod Budą 23 maja 1863 r., po czym sam zaczął formować oddział, aż złączył się ze Szpakiem. Szpak zuchwale uwijał się po Mariampolskim, niemało sprawiając kłopotu Rosjanom. Od 5 lipca dowodził już Szpak sam połączonymi oddziałkami liczącymi kilkudziesięciu włościan, gdyż dnia tego podczas rekonesansu Nieszokoć wpadł w ręce nieprzyjaciela i rozstrzelany został w Dynaburgu 15 marca 1864. Dnia 21 lipca, dążąc do przerwania komunikacji kolejowej, zaatakowany został Szpak przez rosyjskiego kapitana sztabu Graffa, któremu niebawem przyszły z pomocą wojska, z Pilwiszek, Rudy i Maurucian. Po dłuższej żwawej walce musiał ustąpić, straciwszy 12 poległych i czterech rannych, których Rosjanie dobili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 VII 1863
Lokalizacja: Kozłowa Ruda
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Szpak

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Graff

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

8 X 1863
Onikszty

Aleksander Małecki („Czajka”) i Paweł Czerwiński („Sawa”), który przybywszy z Województwa Mohilewskiego, objął dowództwo oddziału po Edwinie Wrześniewskim, odłączywszy się…

10 VII 1863
Ossa

Objąwszy obowiązki dowódcy po Julianie Bajerze, który zbyt powolnie pracował nad organizacją, przez dwa miesiące organizował major Ludwik Żychliński w…

24 IX 1863
Drożejowice

Oddział jazdy Sokołowskiego („Iskry”), dowodzony przez Bogusza, starłszy się z kolumną Gawryłowa, straciwszy 50 ludzi, zmuszony został do ucieczki.