Koreczyn – 13 VI 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Łącząc się z poszczególnymi oddziałami i opuszczając go po krótkim czasie, stanął Szczęsny Włodek ostatecznie wraz z oddziałem kobryńskobrzeskim Wańkowicza o półtorej wiorsty od Piasek. Niebawem z częścią swego oddziału odłączył się od Wańkowicza, który tutaj postanowił stoczyć walkę z dwiema rosyjskimi kompaniami przybyłymi do Piasek pod dowództwem pułkownika Hesselberga. Nie doczekawszy się jednak ataku, ruszyli powstańcy dalej w puszczę koreczyńską i zatrzymali się o trzy wiorsty na ostrówku otoczonym błotem.

Tymczasem Rosjanie zaatakowali patrol wysłany po żywność tuż pod stanowiskiem. Rosjanie doszedłszy do ostrówka nie śmieli zapuszczać się za daleko w głąb bagien za cofającym się Wańkowiczem, który zająwszy dogodniejszą jeszcze pozycję, gotował się do przyjęcia walki. Włodek zaś nie chcąc bić się, ruszył z prużańczykami ku Hucie-Michalińskiej. W tym odwrocie Wańkowicz stracił dwóch ludzi, mianowicie Holendra z domaczewskiej kolonii i dziewczynę przebraną za powstańca. Rosjanie również mieli dwóch poległych.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 VI 1863
Lokalizacja: Koreczyn
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wańkowicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Hesselberg

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

21 VIII 1863
Petraszyszki

Cofnąwszy się do Petraszyszek, tutaj dopadnięty ponownie przez rosyjskiego pułkownika Tisdela, Feliks Wisłouch został rozbity, tracąc podobno 17 jeńców. Rosyjski…

20 VIII 1863
Czepów

Cofnąwszy się z pod Fułek do Chodaków, a stamtąd zwróciwszy się na północ do Czepowa, znowu ujrzał za sobą Walenty…

28 VII 1863
Korytnice

Dnia 27 lipca 1863 r., 193 ludzi pod dowództwem Leszka Wiśniowskiego przeszło pod wsią Łuczyce kordon austriacki, udając się ku…