Kolano – 18 XI 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rossoszą ruszyli rano Karol Krysiński i Bogusław Ejtminowicz do Połubicz, zabrawszy wszystkich rannych powstańców i Rosjan do szpitala. Dnia 18 listopada 1863 r. o godz. 8.00 rano, połączywszy się z oddziałem 120 jazdy podpułkownika Walerego Wróblewskiego przybyłego z Opola, powstańcy udali się do Kolana. Tu zostawiwszy jazdę, pomaszerował Krysiński ku Pacholu i stanął o pół mili za Kolanem. W południe oddział Wróblewskiego zaatakowany został w Kolanie przez cztery kompanie piechoty, szwadron ułanów, secinę kozaków i dwie armaty. Wróblewski cofając się w porządku, wprowadził nieprzyjaciela na piechotę Krysińskiego.

Rosjanie bijąc z dział, mimo strzałów kłusem podeszli pod las, co widząc Krysiński posłał dwie kompanie strzelców kapitana Leszczyńskiego, które ruszyły biegiem ku nieprzyjacielowi i tak dzielnym przyjęły go ogniem, że Rosjanie umknęli najhaniebniej, zostawiwszy rannych, zabitych i karabiny na pobojowisku. Stracili tu około 160 zabitych i rannych. Pościg za uchodzącymi odbywał się na przestrzeni pół mili i ustał dopiero na wiadomość o zbliżaniu się rosyjskich posiłków w sile pięciu kompani i dwóch armat z Parczewa oraz innej kolumny od Brześcia. Krysiński nakazał odwrót w samą porę, bo gdy ostatni powstaniec uciekł z lasku ku Pacholu, nadeszli Rosjanie i rozpoczęli ogień działowy i salwy do pustego już lasku.

Krysiński ze zmęczoną piechotą ruszył do Chorostyty, podczas gdy jazda Wróblewskiego zasłaniała odwrót i prowadziła walkę aż do Kodeńca z wciąż świeżymi siłami nieprzyjacielskimi. Wróblewski do samej nocy wstrzymywał pochód Rosjan nie dopuszczając ich naprzód, wreszcie dla odciągnięcia żołnierzy rosyjskich od piechoty Krysińskiego udał się do Zamołodycz. W obu tych potyczkach, pod Rossoszą i Kolanem, tak oficerowie jak żołnierze, bili się z równym męstwem i to w otwartym polu. Prócz już wymienionych odznaczyli się kapitan Julian Ejtminowicz oraz oficerowie Pirroferi i Osser.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 XI 1863
Lokalizacja: Kolano
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Karol Krysiński
  • Bogusław Ejtminowicz
  • Walery Wróblewski
  • Leszczyński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział jazdy (120 powstańców)
  • Dwie kompanie strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Dziewięć kompani piechoty (około 1800 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Cztery armaty

 

Łącznie ponad 2100 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

2 VIII 1863
Gródek

Waszkiewicz i Dominik Tołkin, wysłani w końcu czerwca 1863 r., pierwszy do powiatu bielskiego, drugi do sokolskiego, szli razem w…

13 XII 1863
Życk

Nacierane przez kilka kolumn nieprzyjacielskich ku Wiśle, powstańcze oddziały konne dowódcy III oddziału Juliana (Juliusza) Nadmillera, skoncentrowały się w okolicy…

10 II 1864
Cencelów

Porucznik Assjew napadł na oddziałek Piwnickiego(?) w lesie niedaleko Cencelowa (?) rozbił go i miał zabrać sześciu powstańców do niewoli,…