Kierz – 13 I 1864 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po wyjeździe naczelnika wojennego obu województw Michała "Kruka" Heydenreicha oraz Karola Krysińskiego i Walerego Kozłowskiego, oddziały ich ukrywały się porozrzucane małymi partiami. Rząd Narodowy polecił wtedy Waleremu Wróblewskiemu objąć w zarząd wojenny województwa, opuszczone przez Heydenreicha. Otrzymawszy to zlecenie, Wróblewski zostawił na marszu w Krasnostawskim kapitana Karolyego, dla zbierania wszelkiej tułającej się piechoty oraz formowania kawalerii, Rylskiego zaś wysłał w Zamojskie, dla zbierania piechoty, szczególnie rozsypanych z oddziału „Ćwieków”, obu zalecając znoszenie wart włościańskich.

Innemu oficerowi dał Wróblewski rozkaz zbierania podkomendnych Krysińskiego i Bogusława Ejtminowicza, sam zaś z Ponińskim, spiesznie maszerując, ukazywał się Rosjanom w Lubelskiem. Nie wiedząc o nieprzyjacielu, w nocy na 14 stycznia 1864 r. spotkali Wróblewski i Poniński, Rosjan, obozujących w Krzu. Po rozbrojeniu widety nieprzyjacielskiej i zabraniu tuż obok warty włościańskiej, mając konie i żołnierzy nazbyt zmęczonych, ruszyli do pobliskich Łubek, gdzie stanęli we dworze.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 I 1864
Lokalizacja: Kierz
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Wróblewski
  • Poniński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

28 XI 1863
Ociesęki

Przeciw stojącemu pod Ociesękami, generałowi Józefowi Hauke Bosakowi szły od strony Cisowa trzy kompanie piechoty z dwoma działami i pół…

18 IV 1863
Brody

Odłączywszy się ze swym oddziałem od Dionizego Czachowskiego, Faustyn Gryliński pod Brodami opuścił oddział, który zaatakowany został niebawem przez jedną…

17 III 1864
Przytyk

Oddziałek dowodzony przez krakowianina Walczaka, ucierał się z nieprzyjacielem, przy czym poległo trzech powstańców, a dowódca sam był ranny.