Jeziorki – 4 V 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dionizy Czachowski, przy którego boku jako szef sztabu, znajdował się Władysław Eminowicz, wymknąwszy się rosyjskiemu majorowi Klewcowowi, obszedł stanowisko Rosjan, a przeszedłszy Kamionnę stanął pod Jeziorkami. Czachowski liczył na to, iż Rosjanie dowiedziawszy się o siłach przeciwnika, cofną się, nie próbując ataku. Przewaga liczebna była bowiem po stronie powstańców. Połączone oddziały Dionizego Czachowskiego, Andrzeja Łopackiego, Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego liczyły cztery kompanie strzelców 500 ludzi, trzy kompanie kosynierów  - 280 osób, szwadron kawalerii 60 koni, oraz oficerów ze sztabem 24. Ponadto były dwie kompanie strzelców Jankowskiego, które w walce, jako rezerwy, udziału nie brały,

Major Klewcow zaś miał tylko dwie kompanie piechoty, szwadron dragonów i pół seciny kozaków. W istocie Klewcow, idąc ku Ostrowcowi, wpadł na powstańców, którzy rozlokowani byli na drodze, prowadzącej do Ostrowca. Rosjanie uderzyli na powstańców, którzy wciągnąwszy ich wprzód w głąb a lasu, z furią ruszyli na przeciwnika i rozbili zupełnie całą kolumnę. Klewcow, idący na przedzie wojsk rosyjskich, padł ugodzony kulą w brzuch, a obok niego poległo trzech oficerów i 90 żołnierzy. Ponadto zabrano mu jaszczyk z amunicją, kilkanaście sztuk kajdan na Polaków i ośmiu jeńców. Rosjanie uciekając w  nieładzie od 8.00 rano do 15.00 po południu, przebijali się przez gęste lasy, ścigani i rąbani przez powstańców, uchodząc do Ostrowca. Po tym rozgromieniu Rosjan Czachowski ruszył na Bałtów ku Osowce. Czachowski miał w obu starciach, to jest tutaj i pod Limierzami ośmiu zabitych i 22 rannych, między nimi majora Kicińskiego i Manowskiego, który dowodził kompanią po Stanisławie Dobrogojskim.

____________________________________

Jaszczyk - wóz z okutą skrzynią, służący dawniej do przewożenia amunicji artyleryjskiej.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 V 1863
Lokalizacja: Jeziorki
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery kompanie strzelców (500 powstańców)
  • Trzy kompanie kosynierów (280 powstańców)
  • Szwadron jazdy (60 powstańców)
  • Sztab oficerów (24 powstańców)

 

Łączne około 866 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Klewcow

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Pół seciny kozaków (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 625 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

20 II 1864
Mogielnica

Z organizowanych przez Apolinarego Młochowskiego oddziałków rozproszyli Rosjanie w lutym 1864 r. większą część pod Lubochnią, Mogielnicą, Grójcem, Górą, Piasecznem…

19 VIII 1863
Fułki

Jeden z rosyjskich oddziałów Klodta, pod dowództwem rotmistrza Waljaminowa-Zernowa w połączeniu z Baumgartenem zaatakował jazdę łęczycką Walentego Parczewskiego we wsi…

21 I 1863
Grójec

W Czersku zorganizował Józef Śmiechowski oddział, który liczył 150 ludzi. Na wiadomość, że z Grójca do Błędowa i Mogielnicy wyszły…