Janów – 6 VII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zdawszy dowództwo swego szwadroniku majorowi Zaborowskiemu, udał się kapitan Zygmunt Chmieleński w powiat olkuski, gdzie w dwóch tygodniach już stał na czele około 200 jazdy. Dowiedziawszy się o zajęciu Janowa przez dwie rosyjskie kompanie białozierskiego pułku i nieco kozaków, podsunął się Chmieleński w nocy na 6 lipca 1863 r.  pod miasto. Korzystając z chwili, gdy większa część żołnierzy kąpała się w stawie, o godzinie 10.00 rano nagłym i śmiałym napadem uderzył na niespodziewających się ataku Rosjan i rozbił ich zupełnie, wrzucił niedobitków na cmentarz, skąd ich po żwawej utarczce wypędził.

Rosjanie, straciwszy kilku oficerów, kapitana i kilkudziesięciu żołnierzy, uciekli. Chmieleński zaś, zabrawszy kilkadziesiąt i sztuk broni, kilkanaście koni kozackich, ładunków etc., ruszył w kierunku Przyrowa, gdyż dla Rosjan nadciągały posiłki. W napadzie tym miał oddział tylko kilku zabitych i kilkunastu rannych. Przybyłe Rosjanom posiłki zemściły się za porażkę, rabując miasto. W trakcie ataku zabito sześć mieszkańców, oraz paląc domy w Janowie i Poniku. Spod Przyrowa zwrócił się Chmieleński na południe i stanął obozem przy Złotym Potoku.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VII 1863
Lokalizacja: Janów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 IV 1864
Zawieprzyce

Nieliczny oddziałek konny Karola Krysińskiego (?), nacierany przez trzy rosyjskie kompanie i secinę kozaków, znajdował się 21 kwietnia 1864 r.…

26 II 1863
Borki

Osłabiony przez odłączenie się Rylskiego i Sągina, poszedł Roman Rogiński ku Pińskowi w sile 85 ludzi. Dwa dni stał oddział…

24 VIII 1863
Mroczków

Na wiadomość o tworzeniu się nowych oddziałów w lasach opoczyńskich wysłał rosyjski dowódca Ksawery Czengiery z Końskich w różnych kierunkach…