Janów – 6 VII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zdawszy dowództwo swego szwadroniku majorowi Zaborowskiemu, udał się kapitan Zygmunt Chmieleński w powiat olkuski, gdzie w dwóch tygodniach już stał na czele około 200 jazdy. Dowiedziawszy się o zajęciu Janowa przez dwie rosyjskie kompanie białozierskiego pułku i nieco kozaków, podsunął się Chmieleński w nocy na 6 lipca 1863 r.  pod miasto. Korzystając z chwili, gdy większa część żołnierzy kąpała się w stawie, o godzinie 10.00 rano nagłym i śmiałym napadem uderzył na niespodziewających się ataku Rosjan i rozbił ich zupełnie, wrzucił niedobitków na cmentarz, skąd ich po żwawej utarczce wypędził.

Rosjanie, straciwszy kilku oficerów, kapitana i kilkudziesięciu żołnierzy, uciekli. Chmieleński zaś, zabrawszy kilkadziesiąt i sztuk broni, kilkanaście koni kozackich, ładunków etc., ruszył w kierunku Przyrowa, gdyż dla Rosjan nadciągały posiłki. W napadzie tym miał oddział tylko kilku zabitych i kilkunastu rannych. Przybyłe Rosjanom posiłki zemściły się za porażkę, rabując miasto. W trakcie ataku zabito sześć mieszkańców, oraz paląc domy w Janowie i Poniku. Spod Przyrowa zwrócił się Chmieleński na południe i stanął obozem przy Złotym Potoku.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VII 1863
Lokalizacja: Janów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

10 VI 1863
Bobrza

Cofając się wciąż przed przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi na zachód, zajął Dionizy Czachowski opustoszone gmachy fabryki Banku Polskiego. W tej improwizowanej…

23 I 1863
Mogielnica

Ludność miejscowa wyparła Rosjan z miasta, lecz Rosjanie zaraz je ponownie zajęli.

21 X 1863
Jurkowice

Na krótkiej naradzie dowódców w Dziękach, po potyczce pod Rybnicą, wybrany dowódcą piechoty, wyruszył kapitan August Rosner w kierunku północno-zachodnim…