Izbica – 29 VI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zaprzestawszy pościgu kozaków, ruszył pułkownik Edmund Callier dalej na północ, a zostawiwszy oddział Pawła Szenka w Korzeczniku, o wschodzie słońca  połączył się z nim. Pod Izbicą z tyłu zaatakowany przez huzarów, przyjął walkę, która trwała dwie godziny w otwartym polu. Gdy jednak huzarom nadciągnęły z pomocą trzy kompanie piechoty z dwoma działami, musiał cofnąć się ze stratą trzech rannych, podczas gdy Rosjanie stracili siedmiu ludzi w zabitych i rannych. W tym krótkim starciu szczególnie odznaczyli się porucznik oddziału Józefa Skrzyńskiego - Paweł Szenk i młody Czarnecki.

 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 VI 1863
Lokalizacja: Izbica
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

11 IX 1863
Lutomiersk

Pułkownik Matuszewicz, zebrawszy część rozbitków z pod Dalikowa, ucierał się pomyślnie w okolicy Lutomierska z trzema kompaniami piechoty, dwoma szwadronami…

29 VIII 1863
Nieznanice

Generał Edmund Taczanowski, będąc pewnym, że przepędzeni ze wsi kozacy zawiadomią konsystującą w Częstochowie załogę o pochodzie wojsk powstańczych, ruszył…

28 VIII 1863
Borówno

Oddziały trzech powiatów województwa kaliskiego pod dowództwem pułkownika Franciszka Kopernickiego, połączywszy się ostatecznie w Rząśni w ogólnej liczbie 260 strzelców…