Izbica – 29 VI 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zaprzestawszy pościgu kozaków, ruszył pułkownik Edmund Callier dalej na północ, a zostawiwszy oddział Pawła Szenka w Korzeczniku, o wschodzie słońca  połączył się z nim. Pod Izbicą zaatakowany z tyłu przez huzarów, przyjął walkę, która trwała dwie godziny w otwartym polu. Gdy jednak huzarom nadciągnęły z pomocą trzy kompanie piechoty z dwoma działami, musiał cofnąć się ze stratą trzech rannych, podczas gdy Rosjanie stracili siedmiu ludzi w zabitych i rannych. W tym krótkim starciu szczególnie odznaczyli się porucznik oddziału Józefa Skrzyńskiego - Paweł Szenk i młody Czarnecki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 VI 1863
Lokalizacja: Izbica
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edmund Callier
  • Paweł Szenk

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział huzarów
  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 600 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

30 VI 1863
Goździków

Oddziałek Żandarmerii Narodowej konnej Kazimierza Wiśniewskiego - cieśli z Jarzębowa, kilka tygodni niepokoił Rosjan w Opoczyńskiem, wymykając się szczęśliwie różnym…

4 XII 1863
Jeżów

Oddziałki Jana Birtusa, oficera wojsk austriackich i [pewnego] Żuawa, liczące 62 jazdy, między Kłoniszewem a Jeżewem otrzymały wiadomość o zbliżaniu…

28 X 1863
Wieszynty

Rosyjski chorąży dońskiego pułku Nesladyczew z 30 kozakami rozproszył koło Wieszynt (powiat wiłkomierski), oddziałek powstańców, który miał stracić czterech zabitych…