Igołomia – 21 III 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu się dyktatora, rozpoczął odwrót przez Wiślicę ku Opatowcowi. Następnie wzdłuż kordonu ku Igołomii, wśród ciągłego pościgu ze strony Rosjan, zasłaniany przez dwa bataliony piechoty pod dowództwem kapitana Stanisława Wierzbińskiego. Ścigani przez nieprzyjaciela, zaledwie w liczbie 800 przeszli powstańcy w różnych punktach głównie pod Czernichowem, kordon graniczny. W Igołomii zatrzymała się garstka około 40 ludzi, którzy dognani przez Rosjan, częścią poranieni zostali, częściowo pomordowani bez stawiania oporu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 III 1863
Lokalizacja: Igołomia
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Śmiechowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały powstańcze

 

Łącznie około 800 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Łomazy

Aleksander Szaniawski wraz z księdzem Nawrockim i Leopoldem Czapińskim wpadli w nocy na 23 stycznia 1863 r. na czele oddziałku…

4 II 1863
Rawa Mazowiecka

Oddział powstańców, który sformował się w lasach Radziwiłłowa pod komendą Antoniego Jeziorańskiego - oficera byłych legionów polskich, forsownym marszem posunął…

21 IV 1864
Zawieprzyce

Nieliczny oddziałek konny Karola Krysińskiego (?), nacierany przez trzy rosyjskie kompanie i secinę kozaków, znajdował się 21 kwietnia 1864 r.…