Huta Krzeszowska – 11 V 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rosyjski podpułkownik Gieorgij Miednikow wyruszył z Tarnogrodu a idąc wzdłuż kordonu napotkał na dawny obóz powstańczy, który Antoni Jeziorański podpalił. Sądząc, że mają powstańców przed sobą, Rosjanie rozpoczęli do owego obozu kanonadę, która ich samych o niemałe straty przyprawiła. Tymczasem Jeziorański uchodząc z oddziałem stopniałym do niespełna 100 ludzi, dnia 11 maja 1863 r. stanął w Hucie Krzeszowskiej. Nie przypuszczając, aby Rosjanie tak daleko go ścigali, przeszło bowiem cztery mile uchodził wciąż nad kordonem, kazał konie rozsiodłać i ludziom gotować jedzenie.

Jednak kolumny rosyjskie coraz ściślej go osaczały. Przednia straż Miednikowa dowodzona przez majora Jakowa Ogolina obskoczyła nieprzygotowanych powstańców i po krótkiej walce powstańcy rozproszeni, małymi gromadkami uchodzili za kordon. Broń i amunicję, której więcej było niż oddział Jeziorańskiego potrzebował, została zakopaną i zabraną później przez Marcina Borelowskiego („Lelewel”). Józef Śmiechowski, któremu Jeziorański uciekając jak po Grochowiskach za kordon, zdał dowództwo, z resztą zdemoralizowaną tym „rekonesansem" generała, wszedł również na terytorium austriackie.Oddany pod sąd wojenny za zmarnowanie oddziału, z którym miał iść w Województwo Lubelskie a nie siedzieć nad kordonem, Jeziorański został uniewinniony, ale już dowództwa nie otrzymał.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 V 1863
Lokalizacja: Huta Krzeszowska
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Antoni Jeziorański

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (ok.100 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Gieorgij Miednikow
  • Jakow Ogolin

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

15 V 1864
Dobrzyjałowo

Między Dobrzyjałowem a Mikołajkami, otoczony przez nieprzyjaciela oddziałek Julian Obuchowicza, został rozproszony. Dwóch powstańców poległo. Pięciu, w tym dwóch rannych,…

6 V 1863
Wodzisław

Dnia 6 maja 1863 r. uderzył pułkownik Bogdan Bończa na czele silnego oddziału jazdy na załogę Wodzisławia. Powstańcy przypuściwszy atak…

29 III 1863
Wysoki Dwór

Pod Wysokim Dworem rozłożyła obóz garstka młodzieży, przybyła z Kowna pod dowództwem Żarskiego. Dnia 21 marca 1863 r. objął nad…