Góry – 18 VI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Przysuchy zmierzał Bogdan Bończa do Góry pod Pińczowem. Rosyjski major Pleskaczewski, śledzący wciąż ruchy Bończy, dowiedziawszy się o zapowiedzianym do Góry przybyciu Bończy, urządził na niego zasadzkę. Ze swymi dwiema kompaniami oraz dragonami i kozakami w nocy na 18 czerwca 1863 r. zajął Górę oraz obsadził drogę, którą musiała iść jazda Bończy.

Zbliżający się oddział powstańczy przyjęli ukryci w życie Rosjanie rzęsistym ogniem. Bończa, który będąc niezdrów jechał na wózku, zerwał się i rozkazał dwóm pierwszym plutonom, złożonym z włościan, zuchwałą szarżą wyprzeć Rosjan z błota. Jednakże plutony, rażone rzęsistym ogniem, poczęły się chwiać, a wówczas Tomaszewski dosiadł konia i sam poprowadził je na nieprzyjaciela.

Przywitany straszliwym gradem kul, zachwiał się i padł przeszyty dwiema kulami, a plutony uciekły. Natomiast drugie dwa plutony z wściekłością rzuciły się na Rosjan lecz i one odparte również uciekły. Oprócz rannego pułkownika Bończy, który zmarł następnego dnia w Lubczy, polegli: Stanowski, Majewski, Semnodi. Z 37 rannych, wśród których znajdowali się rotmistrz Jan Mazaraki i wachmistrz Kicki, wielu tego dnia jeszcze także zmarło. Dzianot objąwszy dowództwo nad rozbitkami, zrejterował z nimi  do Węchadłowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 VI 1863
Lokalizacja: Góry
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bogdan Bończa
  • Tomaszewski

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery plutony piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Pleskaczewski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział dragonów
  • Oddział kozaków

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1864
Łagów

Mały oddział powstańczy (70 jazdy), poniósł porażkę pod Zbylutką (?) koło Łagowa.

21 VI 1863
Stragiszki

Odparty pod Olitą rosyjski kapitan Stym v. Gwiazdowski, połączywszy się z pułkownikiem Skordulą, dowodzącym trzema kompaniami piechoty i kozakami, ruszył…

4 III 1864
Kuźnica

W powiatach wieluńskim i sieradzkim poczęły się formować nowe oddziały powstańcze. Celem zniszczenia powstańczej organizacji w zarodku wysłano kilka kolumn…