Gątorze – 14 IV 1864 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z polecenia Rządu Narodowego pułkownik Jan Koziełło Poklewski ("Skała") naczelnik dwóch Województw - Augustowskiego i Grodzieńskiego, przy pomocy swego szefa sztabu majora Dembskiego rozpoczął organizowanie na północy Królestwa Polskiego III Korpus Wojsk Narodowych. Zawiązek tego korpusu, mianowicie kompanie I-III „I Pułku Strzelców" zaatakowały dnia 14 lutego 1864 r. wojska rosyjskie stojące w półtorej kompani piechoty i 40 kozaków w Gątorzach. Kompanie I oraz II, dowodzone przez kapitana Antoniego Wolskiego ("Miecza") i porucznika Kazigrodzkiego ("C. Nowina"), uformowały od strony wschodniej dwie kolumny do szturmu.

III kompania dowodzona przez porucznika Polikarpa Bugielskiego ("Praga"), byłego urzędnika z Suwałk, stanęła od strony północno-zachodniej dla przyjęcia uciekającego nieprzyjaciela. Niespodziewany a rezolutny atak sprawił, że Rosjanie w popłochu opuścili wieś. Jednakże przeważając liczbą swoich wojsk, przebili się przez kompanię Bugielskiego i uciekli do pobliskiego lasu ścigani przez Wolskiego i Kazigrodzkiego, straciwszy sześciu zabitych i dwóch ciężko ranionych. Ponadto zdobyli powstańcy osiem sztucerów, dwa konie i nieco bagaży. Powstańców poległo dwóch, zaś siedmiu było rannych.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 14 IV 1864
Lokalizacja: Gątorze
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Jan Koziełło-Poklewski
  • Antoni Wolski
  • Kazigrodzki

 

Zaangażowane siły:  

  • „Pułk Strzelców” (Trzy kompanie)

 

.

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Półtorej kompanii piechoty (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

 

Łącznie około 340 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 III 1863
Łuszczowa

Wysłany przez Marcina Borelowskiego ("Lelewela") w marszu oddziałek 15 koni wpadł do Kocka, gdzie zabrawszy kasę, ruszył z powrotem do…

19 II 1863
Krzywosądz

Wedle układu jaki generał Ludwik Mierosławski zawarł dnia 26 stycznia 1863 r. z delegatami Tymczasowego Rządu Narodowego, wszystkie oddziały powstańcze…

25 IV 1863
Łazy

Rosyjski Major Andrejew z kompanią witebskiego pułku i 10 kozakami starł się przy stacji Łazy z oddziałem powstańczym Józefa Oxińskiego…