Dumbele – 10 VIII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przebiegając ze swoją jazdą, środkową i północną część województwa, przybyli Kazimierz Dahlen i Wincenty Reklewski dnia 10 sierpnia 1863 r. o godzinie 6.00 rano do Dumbel. Rosjanie, dowiedziawszy się o pobycie kawalerii powstańczej, natychmiast wysłali silną kolumnę, której zbliżenie zaanonsowały pikiety o godzinie 14.00 po południu. W jednej chwili cały oddział wyruszył ze dworu, aby się sformować w dogodnej pozycji i w danym razie zaatakować nieprzyjaciela.

Przy ściąganiu pikiet pozostało we dworze tylko kilku ludzi. Zajęcie to wymagało nieco czasu, tymczasem Rosjanie wpadli do dworu, gdzie zastali jeszcze czterech ludzi, których zasiekli na miejscu, mianowicie wachmistrza Ludwika Micewicza oraz żołnierzy Romanowskiego z Jedwabna, Zaleskiego ze Swicuka (?) i oficjalistę miejscowego Szerkszniewskiego. Awangarda rosyjska składała się ze szwadronu huzarów, za którymi zdążała piechota na podwodach. Reklewski, nie mogąc przyjąć walki w otwartym polu z przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi, zmuszony był uchodzić.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 VIII 1863
Lokalizacja: Dumbele
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Kazimierz Dahlen
  • Wincenty Reklewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Szwadron huzarów (około 150 żołnierzy)
  • Oddział piechoty

 

Łącznie ponad 150 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

22 V 1863
Minkowce

W lasach między Onyszkowcami (?) i Pieńkami formował się oddział zasławski pod dowództwem Józefa Machczyńskiego, dymisjonowanego rotmistrza kawalerii rosyjskiej. Okrążając…

12 VII 1863
Komaje

Z powodu ukazania się konnego oddziału 120 (?) powstańców w okolicach Wieszynty powiatu jezioroskiego wysłano tam rosyjskiego pułkownika Bielicę, który…

29 XI 1863
Nowosiółki

Między Radkowem a Nowosiółkami powstańcy mieli rozbić secinę kozaków przybyłych z Dołhobyczowa.