Czysta Buda – 2 II 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicy Czystej Budy formował od 27 stycznia 1863 r. oddziałek powstańczy pod dowództwem Żukowskiego, profesora z Mariampola. Dnia 1 lutego przybyli do oddziału komisarz Komitetu Centralnego Józef Piotrowski (Piotrowicz) i jego pomocnik Walery Kamiński-Mroczkowski ("Ostroga") wraz z Karolem Jastrzębskim - dymisjonowanym oficerem rosyjskim, który objął dowództwo nad oddziałem liczącym 130 ochotników.

Już następnego dnia podczas musztry oddział zaatakowali Rosjanie naprowadzeni przez Niemca - karczmarza. Jastrzębski odważnie rzucił się na nieprzyjaciela i poległ. Świeży żołnierz zaopatrzony w nędzną broń — niektórzy siekiery tylko posiadali, — po śmierci dowódcy, widząc przed sobą rozwijające się dwie kompanie piechoty i dwa szwadrony kawalerii z kolumny generała majora Suchodolskiego, nie mogąc dotrzymać placu, poszedł w rozsypkę. Powstańcy zostawili 22 poległych, między nimi Eugeniusza Znatowicza i Stanisława Żylińskiego. W starciu tym odznaczył się szeregowiec Tomasz Pogroszewski, który otrzymał 14 ran. Wśród pojmanych znajdował się Wyszkowski, którego Rosjanie uważali za dowódcę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 II 1863
Lokalizacja: Czysta Buda
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Karol Jastrzębski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (130 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Suchodolski

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony kawalerii (około 300 żołnierzy)

 

Łącznie około 300 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

8 II 1863
Podoś

Po rozproszeniu się oddziałku pod Karniewem ruszył Wacław Szteinkeler z pozostałymi 66 powstańcami, posiadającymi wszystkiego 32 strzelby myśliwskie, w lasy…

10 II 1864
Drupia

Nazajutrz po starciu koło Mord oddział 25 kozaków pod dowództwem Jeremina, napadł na oddziałek 40 powstańców w Drupii. Według raportu…

18 VIII 1863
Lublin

Dążąc do połączenia się z podpułkownikiem Józef Ruckim, wskutek rozkazu tegoż, V oddział województwa lubelskiego, pod dowództwem Walerego Kozłowskiego, częścią…