Czarny Bród – 23 III 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 23 kwietnia 1863 r. stanęli Aleksander Andruszkiewicz i Konstanty Ramotowski między Balinką a Czarnym Brodem, gdzie dopędził ich wysłany ze Suwałk, rosyjski podpułkownik Artemiew. Kilku strzelców wstrzymało awangardę kozaczą, wnet jednak piechota w sile około czterech kompanii oskrzydliła oddział powstańczy z trzech stron. Strzelcy w liczbie 20 osób przez godzinę wytrzymywali napór nieprzyjaciela. I tutaj było trudno rozwinąć kosynierów, wobec czego Andruszewicz zmuszony był uciec przed przeważającymi siłami nieprzyjacielskimi, pozostawiając w ręku Rosjan część bagaży.

Wśród poległych znajdowali się dowódca kosynierów Andruszkiewicza, kapitan Gaube, feldfebel Borzysławski i furier Jaworski. Dowódca strzelców, kapitan Michał Pilichowski, został ranny w nogę. Gdy nie mógł ratować się ucieczką,  został napadnięty przez Rosjan od których odebrał oprócz razów z kolb, 18 pchnięć bagnetem. Został ledwo przez oficera rosyjskiego ocalonym od śmierci. Ponadto poległ okryty 28 ranami, były leśny Damski, który spieszył do obozu z bagażami. Wśród ciężko rannych uniesionych z pola walki znajdował się Feliks Mianowski, uczeń VI klasy gimnazjum łomżyńskiego, dowodzący cząstkowym oddziałem kosynierów pod Tadeuszem Wojczyńskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 III 1863
Lokalizacja: Czarny Bród
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Aleksander Andruszkiewicz
  • Konstanty Ramotowski
  • Michał Pilichowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Artemiew

 

Zaangażowane siły:  

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

25 III 1863
Blizocin

Z okolic Żelechowa rzucił się Gustaw Zakrzewski ku Wieprzowi. Pod Blizocinem spotkawszy kozaków Reintala, przeszedł w Województwo Lubelskie na drugi…

8 X 1863
Slesin

Koło Slesina poniósł oddział powstańczy porażkę, ale mimo przegranej zdołali powstańcy unieść swoich rannych.

28 IX 1863
Dzbów

We wrześniu 1863 r. rozdali Rosjanie 12 chłopom z Dzbowa pod Częstochową 12 sztuk broni z poleceniem napadania na powstańców.…