Cytowiany – 6 VI 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W trzy dni po nieudanej zasadzce pod Użwentami stanęli Ignacy Laskowski, Antoni Mackiewicz i Staniewicz pod Cytowianami. Tutaj dopędził ich rosyjski pułkownik Narbutt, który z kompanią narewskiego pułku, kompanią carskich strzelców i pół szwadronem dragonów, który wyruszył 5 czerwca 1863 r. z Szawel (w pościgu za Szymkiewiczem?). Piechota rosyjska tak nagle zaatakowała ariergardę, gdy główna kolumna powstańcza zatrzymała się już we wsi na nocleg, że część tylko oddziału Staniewicza mogła rozsypać się w tyraliery i wstrzymać napór nieprzyjaciela.

Wnet i reszta sformowała się i tak rzęsistym ogniem sypnęła na Rosjan, którzy żytem ciągnęli, że ci po niespełna godzinnym boju musieli ustąpić z niemałymi stratami. Rosjanie wśród rannych mieli kapitana sztabowego Kosicza. Powstańcy straciwszy trzech zabitych i trzech rannych, obozowali na miejscu. Na drugi dzień Pisarski wrócił w stronę Kurlandii ku Zagórom, ksiądz Antoni Mackiewicz zaś i Laskowski poszli w lasy żogińskie.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VI 1863
Lokalizacja: Cytowiany
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ignacy Laskowski
  • Antoni Mackiewicz
  • Staniewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Narbutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Pół szwadronu dragonów (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

16 XII 1863
Wola Osowińska

Jazda Walerego Wróblewskiego napadnięta pod Wolą Osowińską przez kozaków, odparła siły rosyjskie zabiwszy im sześciu ludzi.

22 I 1864
Rozprza

Spod Chmielnika rzuciwszy się w Województwo Kaliskie starł się ponownie Rumowski ("Wagner") z Rosjanami przy przejściu przez kolej żelazną między…

29 VIII 1863
Nieznanice

Generał Edmund Taczanowski, będąc pewnym, że przepędzeni ze wsi kozacy zawiadomią konsystującą w Częstochowie załogę o pochodzie wojsk powstańczych, ruszył…